Z powodu ciągłego rozprzestrzeniania się na trenie Polski wirusowej choroby zakaźnej - ASF oraz w związku z trwającym okresem jego zwiększonego rozprzestrzeniania się (prowadzenie prac polowych, letnie zwiększenie aktywności turystycznej, zbieranie runa leśnego) Powiatowy Lekarz Weterynarii w Oświęcimiu przypomina o zachowaniu środków ostrożności, minimalizujących ryzyko pojawienia się ognisk chorobowych na terenie powiatu oświęcimskiego.
Pismo Powiatowego Lekarza Weterynarii w Oświęcimiu - POBIERZ
(Alternatywny sposób dostępu do treści - kontakt telefoniczny z Wydziałem Środowiska Urzędu Gminy w Brzeszczach - tel. 32 77 28 576)
Afrykański pomór świń (
African Swine Fever - ASF) to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe , świniodziki oraz dziki. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%.
Zgodnie z OIE przyjmuje się, że okres inkubacji choroby wynosi 15 dni (okres inkubacji w środowisku naturalnym: 4-19 dni, w przypadku choroby o ostrym przebiegu: 3-4 dni).
Wirus jest wyjątkowo odporny na działanie niskich temperatur i zachowuje właściwości zakaźne we krwi, kale, tkankach (zwłaszcza surowych, niedogotowanych produktów z mięsa wieprzowego lub dzików) przez okres nawet 3-6 miesięcy.
Najczęstszym sposobem zakażenia zwierząt jest bezpośredni lub pośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi. Rozprzestrzenianie się wirusa jest stosunkowo łatwe za pośrednictwem osób i pojazdów odwiedzających gospodarstwo, skażonego sprzętu i narzędzi, zwierząt mających swobodny dostęp do gospodarstwa (gryzonie, koty, psy), jak również przez skażoną paszę, wodę oraz skarmianie zwierząt odpadami kuchennymi (zlewkami) zawierającymi nieprzetworzone mięso zakażonych świń lub dzików.