W związku z rozprzestrzenianiem się wirusa afrykański pomór świni na terenie Polski oraz ze zbliżającym się okresem prac polowych, zwiększoną aktywnością turystyczną
Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje o opublikowaniu w dniu 22 lipca 2021 roku W dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej Rozporządzenia Wykonawczego (UE) 2021/605 ustanawiającego szczególne środki zwalczania afrykańskiego pomoru świń, które wyznacza obszary objęte ograniczeniami.
Aktualna regionalizacja ASF zamieszczona została i jest na bieżąco aktualizowana na stronie
Głównego Inspektoratu Weterynarii - KLIKNIJ.
Afrykański pomór świń to szybko szerząca się zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe i dziki. Najczęstszym zakażeniem zwierząt jest bezpośredni lub pośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi. Rozprzestrzenianie się wirusa jest stosunkowo łatwe za pośrednictwem osób i pojazdów odwiedzających gospodarstwo, skażonego sprzętu i narzędzi, zwierząt mających swobodny dostęp do gospodarstwa (gryzonie, koty, psy), jak również przez skażoną paszę, wodę oraz karmienie zwierząt odpadami kuchennymi (zlewkami).
Aby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się ASF na terenie kraju należy przestrzegać zasad bioasekuracji na terenie gospodarstwa, w tym między innymi:
- zabezpieczyć teren gospodarstwa przed kontaktem z dzikami
- dezynfekować pomieszczenie
- zamknąć bramy wyjazdowe i drzwi do chlewni
- ograniczyć liczbę wizytujących gospodarstwo
- ograniczyć zakup świń
- kupować świnie ze znanych hodowców
- przed dołączeniem zakupionej świni do stada poddać kwarantannie 21 dniowej
- zgłaszać w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Oświęcimiu o uboju świń na własne potrzeby (Powiatowy Inspektor Weterynarii w Oświęcimiu, ul. Nideckiego 26, 32-600 Oświęcim; telefon 33/843 29 95; e-mail: [email protected])
Ważne! Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie, związku z czym choroba ASF nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia lub życia.