meteo.imgw.pl – taką nazwę i adres strony ma nowy serwis pogodowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego.
Po wejściu na główną stronę serwisu widzimy duży panel centralny, gdzie znajduje się prognoza pogody dla naszej lub wybranej lokalizacji, a także możliwość wyboru numerycznego modelu pogody. Wystarczy wybrać ten który nas interesuje, a dowiemy się jaka będzie pogoda w interesującej nas lokalizacji. Dane zawierają podstawowe, najważniejsze informacje – temperaturę, ciśnienie, prędkość wiatru, opad, wilgotność i temperaturę punktu rosy.
Alerty dla każdej miejscowości
W głównej części strony znajduje się też tzw. pasek informacyjny - to panel z bieżącymi ostrzeżeniami wydanymi przez IMGW-PIB, a po prawej stronie dwa boksy z ostrzeżeniami meteorologicznymi i hydrologicznymi. Po kliknięciu w jeden z nich wyświetla się mapa z aktualnymi alertami i rejonami na jakich obowiązują. Po najechaniu na wybrany region na mapie ostrzeżeń (już po jej wybraniu), wyświetli się komunikat z opisem alertu i meteogramem. Nie trzeba niczego szukać – wystarczy wybrać ostrzeżenia i wskazać kursorem na zaznaczone regiony. Pełna, precyzyjna informacja w jednym miejscu.
Serwisy tematyczne
Na stronie znajdują się boksy z przekierowaniem do serwisów tematycznych IMGW-PIB. To prowadzone przez naukowców i analityków Instytutu specjalne podstrony, gdzie znajdziecie sprawdzone i specjalnie dobrane dane pogodowe pozyskane metodami bezpośrednimi i teledetekcyjnymi. Serwisy podają: sytuację hydrologiczną w kraju, informacje dla lotnictwa (serwis został przygotowany przez Meteorologiczną Osłonę Lotnictwa Cywilnego – MOLC IMGW-PIB), dane meteorologiczne dla obszaru Morza Bałtyckiego, informacje dla rolnictwa oraz na temat prognoz suszy. Udostępniamy biometeorologiczną ocenę pogody, gdzie zamieszczone są informacje o wpływie pogody na nasze samopoczucie oraz dane i mapy dotyczące klimatu w Polsce i zanieczyszczenia powietrza.
Zanieczyszczenia w czasie rzeczywistym
Kolejną nowością w serwisie IMGW-PIB jest monitoring i prognoza zanieczyszczenia powietrza. Funkcjonalność ta umożliwia bieżącą obserwację jakości powietrza i występowania alergenów, np. pyłków traw i brzóz. Dane pochodzą z konsorcjum, z którym współpracuje Instytut – Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) i opierają się na modelach numerycznych jakości powietrza. W serwisie prezentowane są: ilość ozonu w troposferze, zawartość dwutlenku siarki i azotu, tlenku węgla oraz pyłów PM10 i PM2.5.
Dla przyszłych użytkowników przygotowany został specjalny turtorial – film instruktażowy prezentujący krok po kroku najważniejsze funkcjonalności i jak rozumieć, gdzie znaleźć informacje, treści w nowym serwisie pogodowym - zapraszamy do oglądania:
https://youtu.be/HUB8ewyl60g
Na stronie IMGW-PIB -
https://meteo.imgw.pl/ znajdują się również: newsy z Instytutu, instrukcje jak czytać pogodę, ważne informacje (FAQ), wyjaśnienia i opisy.
Wkrótce będzie dostępna bezpłatna aplikacja na smartphony i urządzenia mobilne (dostępna w sklepach Google i Apple).