„Dom z klimatem” to projekt Ministerstwa Klimatu i Środowiska, którego celem jest:
- zwiększenie udziału budynków o niemal zerowym zużyciu energii w ogólnej liczbie budynków,
- wsparcie samorządów gminnych realizujących przedsięwzięcia zwiększające efektywność energetyczną budynków;
- promocja proekologicznych rozwiązań w budownictwie oraz rozpowszechnianie informacji o dostępnych formach wsparcia tego typu inwestycji;
- wykreowanie mody na ekobudownictwo w Polsce oraz przyjaznych dla środowiska materiałów budowlanych i metod budowy, w tym w szczególności stosowania drewna w konstrukcjach.
W projekcie przewidziano działania w obszarze legislacji, finansowania i edukacji.
Działania podejmowane przez resort klimatu i środowiska wpisują się w dążenie UE do zwiększenia efektywności energetycznej budynków. Niemniej, konieczne jest podjęcie dodatkowych działań, które doprowadzą do ograniczenia średniego zużycia energii w gospodarstwach domowych oraz zwiększenia udziału zeroemisyjnych nośników energii w zużyciu energii finalnej w budynkach mieszkalnych. Rezultatem tych działań będzie przede wszystkim poprawa jakości powietrza oraz istotne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.
Projekt wpisuje się w III filar Polityki energetycznej Polski 2040 - Dobra jakość powietrza w odniesieniu do promowania domów pasywnych i zeroemisyjnych, wykorzystujących lokalne źródła energii.
Projekt wpisuje się w III filar Polityki energetycznej Polski 2040 - Dobra jakość powietrza w odniesieniu do promowania domów pasywnych i zeroemisyjnych, wykorzystujących lokalne źródła energii.
Więcej informacji na temat ekobudownictwa na stronie www.domzklimatem.gov.pl
Współczesne wyzwania związane z koniecznością ochrony środowiska oraz klimatu sprzyjają poszukiwaniu nowych, proekologicznych rozwiązań. Szereg tego typu działań jest podejmowanych w branży budownictwa. Prowadzone w Europie i na świecie prace badawcze jednoznacznie wskazują, że budownictwo drewniane spełnia wszystkie wymagania stawiane procesom przyjaznym dla środowiska. Drewno to naturalny i odnawialny surowiec, a budynki wykonane z jego użyciem charakteryzują się znacznie niższym śladem węglowym niż te, powstałe ze stali i betonu.
Popularność technologii opartych na wykorzystaniu drewna w Polsce jest jednak o wiele mniejsza niż w Europie. Brakuje powszechnej wiedzy w tym zakresie, ograniczony jest również dostęp do najnowszych publikacji. Powoduje to często trudności z projektowaniem i wznoszeniem obiektów o skomplikowanej konstrukcji drewnianej i budzi nieufność inwestorów wobec wyboru takich rozwiązań.
Ministerstwo Środowiska i Klimatu, dostrzegając wszystkie te problemy, zorganizowało w latach 2019-2020 cykl szkoleń dla pracowników nadzoru budowlanego oraz Państwowej Straży Pożarnej pn.
„Budownictwo drewniane w Polsce w świetle przepisów projektowo-wykonawczych i przeciwpożarowych”.
Kontynuując proces podnoszenia poziomu wiedzy wśród uczestników procesu budowlanego, w 2022 roku zrealizowany został także kolejny projekt, w wyniku którego powstały
poradniki zatytułowane „Budownictwo drewniane, czyli zbiór dobrych praktyk z zakresu budownictwa drewnianego ze szczególnym uwzględnieniem konstrukcji”, przeznaczone odpowiednio dla: inwestora, wykonawcy oraz projektanta.
Zachęcamy do zapoznania się z publikacjami, któe będą mogły pomóc Inwestorom podjąć bez obaw decyzję o wyborze obiektu o konstrukcji drewnianej, a Projektantom i Wykonawcom – ułatwiły ich planowanie oraz realizację.
Poradnik dla Inwestora
Poradnik dla Projektanta
Poradnik dla Wykonawcy