W minioną niedzielę odbyły się wojewódzkie eliminacje ogólnopolskiego konkursu kulinarnego "Bitwa regionów". W regionalnych zmaganiach udział wzięło 10 kół gospodyń wiejskich z terenu Małopolski, zwycięzców pierwszego etapu- powiatowego. O wyjazd do Warszawy na krajowy finał konkursu ubiegło się także koło Folklorem Malowane "Przecieszynianki" z Przecieszyna.
Konkurs zorganizowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Małopolskim Oddziałem Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i Oddziałem Regionalnym Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego odbył się w Małopolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Karniowicach.
Koło Gospodyń Wiejskich "Folklorem Malowane Przecieszynianki" z Przecieszyna, które we wrześniu zwyciężyło w oświecimsko-chrzanowskim etapie konkursu - KLIKNIJ, było jedną z 10 drużyn, które walczyły o wyjazd do Warszawy na krajowy finał konkursu. Członkowie jury, w skład którego weszła m. in. Izabela Stefańczyk zastępca Dyrektora Małopolskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa- KLIKNIJ, po degustacji wszystkich potraw oraz rozmowach z rywalizującymi KGW, główną nagrodę przyznali Kołu Gospodyń Wiejskich Wsi Zalipie z potrawą knedle ze śliwkami. Drugie miejsce zajęło
Koło Gospodyń Wiejskich w Smoniowicach za potrawę „Kokota drobiowa z musem jabłkowo – żurawinowym i smażoną kaszą gryczaną”, a trzecie Koło Gospodyń Wiejskich Tymbark za potrawę „Tymbarskie gołąbki z ziemniakami pod leśną pierzynką”,
Stoisko KGW "Folklorem Malowane Przecieszynianki" cieszyło się dużym zainteresowaniem, częstując gości wydarzenia m. in. polewką na maślance. Zachwyt uczestników wzbudziło efektowne przygotowanie stoiska i oprawa muzyczna, która towarzyszyła prezentacji potraw.
"Bitwa Regionów" to ogólnopolski konkurs kulinarny, którego celem jest promocja produktów lokalnych oraz kulinarnych tradycji polskiej wsi.
Konkurs skierowany jest do Kół Gospodyń Wiejskich oraz stowarzyszeń skupiających kobiety z terenów wiejskich. Celem rywalizacji kulinarnej jest zaprezentowanie przez uczestników potraw regionalnych, związanych z obszarem działalności danego koła
oraz wsparcie w realizacji celów statutowych KGW, którymi są m.in.: promocja i pielęgnowanie lokalnych tradycji kulinarnych, działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych, rozwój kultury ludowej, w tym w szczególności kultury lokalnej i regionalnej oraz upowszechnianie i rozwój form współdziałania oraz gospodarowania i racjonalnych metod prowadzenia gospodarstw domowych.
KGW rywalizują w ramach trzech etapów wydarzenia:
powiatowego, wojewódzkiego (do którego może wejść maksymalnie 10 KGW z terenu danego województwa) oraz krajowego.