Zgodnie z harmonogramem, przebiegają roboty budowlane związane termomodernizacją budynku szkoły nr 1 ul. Szkolna 6 w Brzeszczach oraz nr 2 ul. Mickiewicza 3 w Brzeszczach.
Tych z Państwa, którzy nie odwiedzili jeszcze naszej strony internetowej
https://brzeszcze.pl/eog, na której umieszczamy informację na temat projektu informuję, że zadanie jest realizowane w ramach programu Operacyjnego PL04 – „Oszczędzanie energii i promowanie odnawialnych źródeł energii”, w którym udział wzięła Nasza Gmina i uzyskała dofinansowanie na realizację projektu ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2009-2014.
Po przeprowadzonych postępowaniach przetargowych, koszty realizacji zadania kształtują się w następujący sposób:
Szacowany całkowity koszt realizacji projektu wynosi
3 288 996,25zł
Całkowite koszty kwalifikowalne:
3 275 342,91zł
Kwota dotacji:
2 412 222,66zł
Poziom dofinansowania:
73,64794231%.
Głównym celem realizacji projektu jest poprawa efektywności energetycznej budynków szkół nr 1 i nr 2 w Brzeszczach poprzez termomodernizację oraz zastosowanie odnawialnych źródeł energii.
Budynek SP nr 1 mieszczący się przy ul. Szkolnej 6 pochodzi z lat 1930, a dobudowana część z 1993 r., natomiast budynek SP nr 2 mieszczący się przy ul. Mickiewicza 3 wybudowany został w latach 60-tych ubiegłego wieku. W obu obiektach instalacje systemu ciepłej wody użytkowej, systemy grzewcze, wentylacyjne oraz wbudowane oświetlenie posiadają szereg wad wynikających z przestarzałych rozwiązań technicznych oraz z długoletniego użytkowania. Obecny stan techniczny budynków powoduje duże zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania budynków, a także duże zużycie energii na potrzeby systemów wentylacyjnych oraz oświetlenia wbudowanego.
Termomodernizacja budynków zagwarantuje znaczne zredukowanie zapotrzebowania na energię elektryczną i ciepło (energię końcową) powodując uzyskanie bardzo dobrego efektu energetycznego oraz ekologicznego.
W ramach przedmiotowego projektu planowane jest wykonanie:
I. W budynku szkoły nr 1 przy ul. Szkolnej 6:
-
Docieplenia stropów oraz ścian zewnętrznych w celu zmniejszenia ich przenikalności.
-
Wymiany okien.
-
Wymiany drzwi drewnianych i stalowych na drzwi ocieplone z uszczelkami.
-
Systemu paneli fotowoltaicznych do wytwarzania energii elektrycznej na potrzeby własne szkoły.
-
Wymiany oświetlenia wbudowanego jarzeniowego na energooszczędne typu LED, w celu obniżenia zużycia energii elektrycznej.
II. W budynku szkoły nr 2 przy ul. Mickiewicza 3:
-
Wymiany instalacji systemu grzewczego, w tym grzejników na konwektorowe z zaworami z głowicami termostatycznymi.
-
Indywidualnego węzła kompaktowego z regulatorem pogodowym.
-
Wymiany drzwi stalowych na drzwi ocieplone z uszczelkami.
-
Likwidacji części przeszklenia ściany południowej - zamurowanie do wysokości 0,80 m
-
Wymiany baterii umywalkowych na zawory czerpalne czasowe.
-
Likwidacji pojemnościowych podgrzewaczy elektrycznych słabo zaizolowanych
-
Instalacji pompy ciepła typu powietrze - woda, w celu podwyższenia sprawności wytwarzania ciepłej wody użytkowej.
-
Docieplenia stropodachu, ścian zewnętrznych oraz podłóg na gruncie w celu zmniejszenia ich przenikalności.
-
Systemu paneli fotowoltaicznych do wytwarzania energii elektrycznej na potrzeby własne szkoły.
-
Wymiany oświetlenia
Na potrzeby realizacji przedmiotowego projektu stworzona została specjalna struktura organizacyjna, w skład której wchodzi :
-
Pani Grażyna Czajkowska, Tomasz Janyk - kierownicy projektu, odpowiedzialni za koordynację całości działań związanych z realizacją projektu oraz jego promocją, kontrolę sposobu eksploatacji inwestycji, nadzór nad terminowością realizacji inwestycji, organizowanie narad sprawozdawczych, zarządzanie ryzykiem w projekcie
-
Pan Marek Łatka - Inspektor nadzoru, sprawuje nadzór techniczny nad przebiegiem inwestycji
-
P. Agnieszka Hulin - Specjalista ds. zamówień publicznych
-
„Firma Projektowo-Budowlana „WŁODARZ” Michał Włodarz” z Pałecznicy, Wykonawca robót budowlanych, branża architektoniczna i sanitarna
-
Przedsiębiorstwo Remontowe Urządzeń Energetycznych „ECOMEX” Sp. z o.o. z Gliwic, Wykonawca robót w zakresie montażu paneli fotowoltaicznych
W realizację projektu zaangażowani są również pracownicy Wydziałów: Inwestycji, Promocji i Rozwoju oraz Finansowego Urzędu Gminy w Brzeszczach.
Od momentu podpisania umowy w dniu 17.08.2015r. na realizacje robót budowlanych, wykonano projekty budowlane i projekty wykonawcze oraz dokonano zgłoszenia robót budowlanych do organu architektoniczno-budowlanego zgodnie z przepisami ustawy Prawo budowlane. Na podstawie wykonanej dokumentacji do dnia 21.12.2015r. stan zaawansowania prac jest następujący:
I. W budynku szkoły nr 1 przy ul. Szkolnej 6:
-
Wymieniono okna.
-
Zamontowano na dachu od strony południowej panele fotowoltaiczne do wytwarzania energii elektrycznej na potrzeby własne szkoły.
-
Wymiana drzwi – w trakcie.
II W budynku szkoły nr 2 przy ul. Mickiewicza 3:
-
Docieplenie stropodachu, ścian zewnętrznych – w trakcie.
-
Wymiana baterii umywalkowych na zawory czerpalne czasowe – w trakcie.
-
Instalacja pompy ciepła typu powietrze - woda, w celu podwyższenia sprawności wytwarzania ciepłej wody użytkowej – w trakcie.
W czasie realizacji robót termomodernizacyjnych, stwierdzono zły stan techniczny pokrycia dachu budynku szkoły nr 2, szczególnie na części wyższej budynku które przy montażu paneli fotowoltaicznych mogłoby doprowadzić do pękania papy i nieszczelności, dlatego Burmistrz podjął decyzję o wykonaniu remontu dachu i kominów. W wyniku przetargu nieograniczonego został wyłoniony wykonawca robót budowlanych „Firma Remontowo-Budowlana „DANPRO” Daniel Buczyński” z Włoszczowej. Planowany termin zakończenia robót 31.12.2015r.
Gmina Brzeszcze stara się obecnie o rozszerzenie wniosku o kolejne obiekty gminne. O efektach tych starań będziemy Państwa informowali na bieżąco.
Bez dofinansowania ze strony Państw – Darczyńców (granty EOG i Norweski Mechanizm Finansowy stanowią wkład Islandii, Liechtensteinu i Norwegii) realizacja przedmiotowego projektu nie byłaby możliwa.
PL04 „Oszczędzanie energii i promowanie odnawialnych źródeł energii”
w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014