Międzynarodowy Dzień Zdrowia Roślin został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych i jest obchodzony 12 maja każdego roku. Ma na celu zwiększenie globalnej świadomości o kluczowej roli, jaką pełnią zdrowe rośliny. Zapewniają bezpieczeństwo żywnościowe, przyczyniają się do poprawy jakości powietrza, a także dostarczają niezbędne surowce do różnych gałęzi przemysłu.
Każdego roku część upraw jest tracona nie tylko na skutek chorób i szkodników, ale również w efekcie gwałtownych zmian klimatycznych i działalności człowieka. Zagraża to nie tylko lokalnym ekosystemom, ale również globalnemu bezpieczeństwu żywnościowemu.
Dlatego zdrowie roślin to nie tylko kwestia rolnictwa – dotyczy nas wszystkich. Ochrona roślin oznacza ochronę życia, różnorodności biologicznej i klimatu.
Międzynarodowy Dzień Zdrowia Roślin to doskonała okazja, aby zwrócić uwagę na to, jak dbamy o zieleń wokół nas. Nie tylko tą we własnym ogródku, ale również w przestrzeni publicznej – w lasach, parkach, na skwerach i osiedlowych zieleńcach.
Zachęcamy mieszkańców do dbania o rośliny poprzez:
- świadome sadzenie – należy pamiętać, aby dobierać rośliny do miejsca, w którym chcemy je posadzić, biorąc pod uwagę nasłonecznienie, rodzaj gleby i wymaganą ilość miejsca, jaką potrzebuje dany gatunek. Miejmy na uwadze to, że drzewko, które teraz jest niewielkie, kiedyś urośnie do dużego drzewa,
- odpowiednią pielęgnację – która pozwala na utrzymanie roślin w dobrym stanie zdrowotnym, poprawia walory estetyczne i zapewnia bezpieczeństwo. Na pielęgnację roślin składają się czynności dobrane do danego gatunku, takie jak: regularne cięcia pielęgnacyjne i formowanie koron drzew, kontrola stanu zdrowotnego, szybkie reagowanie na ewentualne zmiany chorobotwórcze i obecność szkodników oraz systematyczne nawożenie i podlewanie,
- -unikanie inwazyjnych gatunków – przed posadzeniem roślin upewnijmy się, że nie należą do gatunków inwazyjnych. Są to gatunki roślin, które naturalnie nie występują w danym ekosystemie i mają zdolność do szybkiego wzrostu i rozprzestrzeniania się, przez co wypierają rodzime rośliny. Powoduje to zaburzanie równowagi w ekosystemie,
- szanowanie zieleni – dbajmy o zieleń wokół nas. Nie niszczmy roślin, unikajmy deptania trawników, łamania gałęzi oraz zrywania kwiatów z rabatek w parkach, nie zaśmiecajmy terenów zielonych, włączajmy się w akcje proekologiczne (wspólne sadzenie roślin, sprzątanie terenów zielonych).