Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie opublikował pierwsze wyniki stanu zanieczyszczenia powietrza w Gminie Brzeszcze. Dane pochodzą ze stacji pomiarowej zlokalizowanej na parkingu Agencji Komunalnej przy ul. Kościelnej w Brzeszczach. Prezentowane dane dotyczą stężenia pyłu zawieszonego PM10 w miesiącu styczniu.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 24 sierpnia 2012 r. w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu:
Poziom dopuszczalny PM10 dla stężenia 24-godzinnego wynosi 50 μg/m3
Poziom alarmowy PM10 dla stężenia 24-godzinnego wynosi 300 μg/m3
Pył zawieszony PM10 jest frakcją pyłu o bardzo małych rozmiarach średnicy ziaren - do 10 mikrometrów. Cząsteczki te posiadają zdolność do adsorpcji na swojej powierzchni innych szkodliwych zanieczyszczeń. Ze względu na swoje małe rozmiary mogą przenikać do dróg oddechowych powodując groźne choroby.
Źródła występowania pyłu PM10:
Głównym źródłem pyłu PM10 jest tzw. niska emisja powstająca ze spalania węgla i innych paliw stałych w domowych piecach (niestety czasami także odpadów) oraz ruch samochodowy.
Niekorzystne warunki meteorologiczne, szczególnie brak wiatru i wysokie ciśnienie, w znacznym stopniu sprzyjają kumulowaniu się zanieczyszczeń przy powierzchni ziemi i powstawaniu smogu.
Wzrost stężenia zanieczyszczeń obserwowany jest również wraz ze spadkiem temperatury, kiedy nasila się spalanie w domowych piecach.
Metody ograniczania
- nie spalanie odpadów,
- korzystanie z ogrzewania z sieci miejskiej lub gazowego, a w przypadku opalania węglem korzystanie z kotłów wysokiej klasy,
- używanie paliwa węglowego dobrej i sprawdzonej jakości,
- ograniczenie zużycie ciepła – na przykład poprzez ocieplenie domu,
- korzystać z komunikacji zbiorowej lub roweru.
*informacje zaczerpnięte ze strony GIOŚ i WIOŚ w Krakowie