Raport "Wspólnoty" dotyczy wydatków lat 2018-2021, ponoszonych w rozdziale budżetowym 90005 („ochrona powietrza atmosferycznego i klimatu”), podzielone przez liczbę mieszkańców danej jednostki samorządowej. Okazuje się, że w prawie 1200 gminach nie przekroczyły one 50 zł na mieszkańca, były więc symboliczne. Na przeciwnym biegunie jest 96 gmin z kwotą 1000 zł na mieszkańca.
Aby porównanie było rzeczowe i uwzględniało m.in. wielkość samorządów, analizę prowadzono w różnych kategoriach w podziale m.in. na: powiaty, miasta na prawach powiatu, gminy wiejskie, tzw. miasta inne, czyli małe miasta i gminy miejsko-wiejskie - w tej kategorii mieści się Gmina Brzeszcze, która w ogólnopolskim rankingu zajęła
10 miejsce na 564 samorządy w swojej kategorii! Wydatki w przeliczeniu na 1 mieszkańca to prawie 1100 złotych!
W związku z wysoką pozycją w ogólnopolskim rankigu Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie Kazimierz Koprowski skierował do Burmistrza Radosława Szota list, w którym pogratulował
"uzyskania pozycji jednej z najbardziej aktywnych jednostek samorządu terytorialnego w Polsce w zakresie dbałości o klimat, ochronę środowiska i wartości ekologiczne regionu".
Wśród wydatków samorządów w ramach walki o czyste powietrze dominują inwestycje w odnawialne źródła energii oraz termomodernizacje. Także tego rodzaju inwestycje zrealizowano w znaczącym zakresie w ostatnich latach w Gminie Brzeszcze. Modernizację energetyczną przeprowadzono niemal we wszystkich placówkach oświatowych oraz budynkach publicznych, stanowiących własność Gminy. W domach ludowych i świetlicach, remizach OSP budynkach ośrodka pomocy społecznej oraz ośrodku zdrowia na ul. Nosala docieplono ściany i stropy, zainstalowano energooszczędne oświetlenie, zainstalowano ekologiczne ogrzewanie (gazowe, pompy ciepła, fotowoltaikę). W efekcie tych działań zwiększona została efektywność energetyczna obiektów, co pozwoliło osiągnąć oczywisty efekt ekologiczny – zmniejszenia zapotrzebowania oraz zużycia energii, spadku emisji gazów cieplarnianych. Jednocześnie bezpośrednio przełoży się na obniżenie kosztów ogrzewania i oświetlenia, przysparzając korzyści ekonomicznych. Celem dodatkowym, osiągniętym w efekcie przeprowadzonych robót, było zwiększenie komfortu użytkowania budynków (ograniczenie nadmiernego wyziębianie pomieszczeń i występowania nieszczelności), a w konsekwencji podwyższenie standardu świadczonych usług publicznych - prowadzenia zajęć lekcyjnych, organizacji wydarzeń kulturalnych i społecznych, obsługi petentów oraz świadczenia usług medycznych.
Nie bez znaczenia są działania edukacje oraz wsparcie finansowe udzielane mieszkańcom. Skutecznie od kilku lat realizowany jest „Program Ograniczenia Niskiej Emisji na terenie Gminy Brzeszcze – działania Urzędu Gminy związane z dofinansowaniem wymiany źródeł ciepła”. W latach 2019-2021 podpisano umowy oraz udzielono dofinansowania do wymiany starych pieców „kopciuchów” w ponad 350 domach. Udzielone dotacje w łącznej wysokości ponad 1,818 miliona złotych to środki pochodzące z budżetu Gminy Brzeszcze, jak również pozyskane z samorządu powiatowego oraz programów unijnych i krajowych.
Ponadto w maju 2021 roku Burmistrz Radosław Szot podpisał porozumienie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, na mocy którego Gmina Brzeszcze przystąpiła do obsługi Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”. Mieszkańcy naszej Gminy mogą za pośrednictwem tutejszego Urzędu złożyć wniosek o dotację oraz otrzymać bezpłatną pomoc w zakresie weryfikacji wniosku pod kątem wymagań programu. Taka forma wsparcia zyskała bardzo duże uznanie wśród mieszkańców Gminy, którzy chętnie korzystali z pomocy doradcy. Skuteczność i efektywność działań gminnego punktu konsultacyjnego widać w rankingach krajowych i wojewódzkich Programu – Gmina systematycznie utrzymuje się w czołówce podpisanych umów oraz dofinansowania pozyskanego przez mieszkańców. Od początku funkcjonowania Punktu za jego pośrednictwem złożono 569 wniosków, podpisano 463 umowy. Zrealizowano już 141 inwestycji, w ramach których wypłacono mieszkańcom Gminy Brzeszcze ponad 1,46 miliona złotych.
Tablica czyste powietrze