Do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy ławnikiem powinna być wybrana osoba wykazująca szczególną znajomość spraw pracowniczych.
Ławnikami nie mogą być:
Nie można być ławnikiem jednocześnie w więcej niż jednym sądzie.
Ławników do sądów okręgowych oraz do sądów rejonowych wybierają rady gmin, których obszar jest objęty właściwością tych sądów - w głosowaniu tajnym.
ZGŁOSZENIA
Zgłoszenie kandydatów na ławników dokonuje się na karcie zgłoszenia (w załączeniu). Wzór karty zgłoszenia zawarty jest w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 9 czerwca 2011 r. w sprawie sposobu postępowania z dokumentami złożonymi radom gmin przy zgłaszaniu kandydatów na ławników oraz wzoru karty zgłoszenia - Dz. U. z 2011 r., nr 121, poz. 693.
Do karty zgłoszenia dołącza się następujące dokumenty:
Wymienione dokumenty powinny być opatrzone datą nie wcześniejszą niż trzydzieści dni przed dniem zgłoszenia.
Dodatkowo do karty zgłoszenia należy dołączyć:
- aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego albo odpis lub zaświadczenie potwierdzające wpis do innego właściwego rejestru lub ewidencji - jeśli kandydata zgłasza stowarzyszenie lub inna organizacja społeczna lub zawodowa, zarejestrowana na podstawie przepisów prawa. Dokumenty te powinny być opatrzone datą nie wcześniejszą, niż 3 m-ce przed dniem zgłoszenia.
- imienną listę osób zgłaszających kandydata wraz z podaniem ich numeru PESEL, miejsca stałego zamieszkania i własnoręcznym podpisem każdej z tych osób - gdy zgłoszenia kandydata na ławnika dokonuje grupa pięćdziesięciu obywateli. Osobą uprawnioną do składania wyjaśnień w sprawie zgłoszenia kandydata jest osoba, której nazwisko zostało umieszczone jako pierwsze na liście.
Koszty opłaty za wydanie informacji z Krajowego Rejestru Karnego ponosi Skarb Państwa. Koszt opłaty za badanie lekarskie i za wystawienie zaświadczenia lekarskiego ponosi kandydat na ławnika. Koszt opłaty za wydanie aktualnego odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego albo odpisu lub zaświadczenia z innego właściwego rejestru lub ewidencji ponosi Skarb Państwa.
Przed przystąpieniem do wyborów Rada Miejska w Brzeszczach powołuje zespół, który przedstawia na sesji Rady Miejskiej swoją opinię o zgłoszonych kandydatach, w szczególności w zakresie spełnienia przez nich wymogów określonych w ustawie.
Komendant Wojewódzki Policji udziela Radzie Miejskiej w Brzeszczach informacji o kandydacie na ławnika uzyskanej i sporządzonej na zasadach określonych dla informacji o kandydacie do objęcia stanowiska sędziowskiego.
Zgłoszenia kandydatów, które wpłynęły do Rady Miejskiej w Brzeszczach po upływie terminu, tj. po 30 czerwca 2019 r., a także zgłoszenia, które nie spełniają wymagań formalnych, pozostawia się bez dalszego biegu. Przywrócenie terminu do zgłoszenia kandydatów jest niedopuszczalne. Pozostawienie zgłoszenia bez dalszego biegu Rada Miejska stwierdza w drodze uchwały.
Kartę zgłoszenia kandydata wraz z załączonymi dokumentami podmiot zgłaszający kandydata na ławnika lub kandydat, który nie został wybrany na ławnika, odbiera w terminie 60 dni od dnia przeprowadzenia wyborów. W przypadku nieodebrania powyższych dokumentów, podlegają one zniszczeniu przez komisję powołaną przez Radę Miejską w Brzeszczach w terminie 30 dni po upływie terminu określonego na ich odbiór.
Dokumenty należy składać do dnia 30 czerwca 2019 r. w Urzędzie Gminy w Brzeszczach, ul. Kościelna 4 w godzinach pracy urzędu.
Wzory karty zgłoszenia kandydata oraz informacje można otrzymać nieodpłatnie w Urzędzie Gminy w Brzeszczach, pokój nr 107.
Rada Miejska w Brzeszczach dokona wyboru ławnika w głosowaniu tajnym w terminie do końca października 2019 roku.
Szczegółowe informacje o wyborze ławników zamieszczono w
Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy w Brzeszczach - KLIKNIJ