Przeterminowanych leków nie powinno się wyrzucać do kosza, wylewać do zlewu ani spuszczać w toalecie. Wiele osób ma w domu leki, które już dawno straciły swoją ważność, ale często nie wiadomo, co z nimi zrobić. Prawidłowa utylizacja leków przeterminowanych jest istotna zarówno dla zdrowia ludzi, jak i dla środowiska naturalnego, w którym żyjemy. Jak postępować z przeterminowanymi lekami w sposób bezpieczny i odpowiedzialny?
Prawidłowa utylizacja przeterminowanych leków jest istotna zarówno dla naszego zdrowia, jak i dla ochrony środowiska. Ważne jest, aby przestrzegać przepisów i podejmować odpowiedzialne działania w celu zapewnienia bezpiecznej i ekologicznej utylizacji leków. Obecnie Komisja Europejska pracuje nad wytycznymi dla przemysłu farmaceutycznego, wspierającymi tworzenie substancji farmaceutycznych, które dzięki swoim właściwościom są mniej szkodliwe dla środowiska. Niemniej do tego czasu wszyscy musimy podjąć odpowiednie kroki, aby zminimalizować szkodliwy wpływ leków na środowisko, w którym żyjemy.
Dlaczego nie mogę wyrzucić leków do kosza?
Wyrzucanie leków do kosza, wylewanie ich do zlewu albo toalety nie rozwiązujeproblemu. W ten sposób rzeczywiście pozbywasz się ich z domu, jednak prędzej czy później wrócą one do Ciebie w innej postaci. Jeśli trafią one na wysypiska śmieci lub do ścieków, wchłoną się do gleby i wód, zanieczyszczając całe środowisko, w którym żyjesz. Udowodniono, że nawet małe stężenia leków w środowisku mogą być zabójcze, zarówno dla roślin i zwierząt, jak i nas samych.
Woda pitna niezdatna do picia!
Według aktualnych doniesień, pozostałości farmaceutyków wykrywane są zarówno w wodach powierzchniowych, jak i wodach pitnych. Przodują głównie hormony, w tym estradiol, etynyloestradiol, hydroksyestradiol, estron i testosteron. Ich toksyczne działanie na nasz organizm związane jest z długą ekspozycją, na co ma wpływ ich oporność na biodegradację. Długa ekspozycja powoduje, że związki te kumulują się w organizmach, powodując feminizację samców w środowisku, wpływ na rozrodczość, działanie kancerogenne oraz teratogenne.
Dlaczego ryby zdychają?
Niestety populacja ryb słodkowodnych stale maleje. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest zanieczyszczenie środowiska, między innymi właśnie przez produkty farmaceutyczne. Wpływają one bezpośrednio i pośrednio na wszystkie poziomy troficzne ekosystemów wodnych, dewastując życie wodnych zwierząt i roślinności. Jeśli taki trend się utrzyma, w niedalekiej przyszłości wodny ekosystem ulegnie całkowitemu zniszczeniu.
Wiele ośrodków badawczych skupia się obecnie na ocenie wpływu farmaceutyków na organizmy żyjące w wodzie. Okazuje się, iż narażenie samców ryb na niskie stężenia głównego składnika tabletek antykoncepcyjnych może powodować pojawienie się u nich cech żeńskich wskutek działania na układ hormonalny, co ma natomiast wpływ na zdolności reprodukcyjne całej populacji. Co więcej, ryby poddane niskim stężeniom niektórych leków przeciwdepresyjnych zmieniają zachowanie w sposób mogący wpłynąć na ich przetrwanie. Dodatkowo w wielu organizmach ryb i wydr stwierdzono obecność popularnej substancji przeciwbólowej – diklofenaku!
Co zrobić z przeterminowanymi lekami?
Aby ograniczyć negatywny wpływ leków na nasze środowisko, a co za tym idzie – na nasze zdrowie, musimy przestrzegać kilku zasad ich prawidłowej utylizacji. Problem często pojawia się już na początku, gdyż wielu z nas po prostu nie wie, co należy z nimi zrobić i jak właściwie ich się pozbyć.
Utylizacją leków przeterminowanych zajmuje się urząd gminy. Tego rodzaju odpady należy dostarczać do specjalnych punktów – zazwyczaj są to apteki, jednak wiele gmin posiada także inne, dodatkowe punkty zbiórek. Wszystkie takie punkty wyposażone są w specjalne pojemniki – konfiskatory – które mają przemyślaną konstrukcję, zabezpieczającą przed ewentualnym przeciekaniem oraz uniemożliwiającą dostęp do ich zawartości osobom niepożądanym. Takie konfiskatory odbierane są przez specjalistyczne firmy, a następnie trafiają do miejsca, w którym są w bezpieczny sposób utylizowane.
Jak oddać przeterminowane leki?
Aby właściwie pozbyć się przeterminowanych leków, należy przestrzegać pewnych zasad. Nie wystarczy, że spakujesz je do plastikowej torby i zaniesiesz do apteki. Oto aspekty, na które musisz zwrócić uwagę:
- Wyjmij leki z kartonowych opakowań;
- Kartonowe opakowania oraz ulotki wyrzuć do kosza na makulaturę;
- Leki zbierz i zanieś do punktu wyposażonego w specjalne pojemniki na przeterminowane leki;
- Do konfiskatora możesz wrzucić blistry z tabletkami lub kapsułkami, butelki, aerozole, maści i kremy;
- Do pojemnika na przeterminowane leki nie wyrzucaj strzykawek, zużytych środków opatrunkowych, igieł, termometrów rtęciowych.
Na terenie gminy Brzeszcze przeterminowane leki można wrzucić do koszy ustawionych w następujących miejscach:
- Apteka „SIGMA” Sp. z o.o. ul. Piłsudskiego 13A, Brzeszcze
- Apteka CENTRUM - CentrumTanich Leków, ul. Ofiar Oświęcimia 34, Brzeszcze
- Apteka CENTRUM - CentrumTanich Leków, ul. Ofiar Oświęcimia 31, Brzeszcze
- Apteka CENTRUM - CentrumTanich Leków, ul. Ofiar Oświęcimia 20 Brzeszcze
- Moja Przyjazna Poradnia - ośrodek zdrowia ul. Nosala 7, Brzeszcze
- Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów PSZOK ul. Graniczna 48, Brzeszcze
Informacja przygotowana we współpracy z farmaceutami portalu
www.leki.pl