Ze względu na pandemię koronawirusa oraz związane z nią ograniczenia w przemieszczaniu się i zakaz zgromadzeń, tegoroczne obchody święta 3 Maja nie mogły przyjąć tradycyjnej oprawy radosnego, biało-czerwonego przemarszu i wspólnego śpiewu pieśni patriotycznych, jak to miało miejsce w 2019 roku -
KLIKNIJ.
Majowe uroczystości skoncentrowane są na wydarzeniach dostępnych w przestrzeni cyfrowej.
Biuro Programu "Niepodległa" zaprasza do obejrzenia transmisji online koncertu pieśni patriotycznych „Vivat Maj, 3 Maj!”, który z okazji 229. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, odbędzie się w Teatrze Palladium. Transmisja dostępna będzie 3 maja 2020 r. o godz. 17:30 na stronie internetowej
www.niepodlegla.gov.pl
Święto Konstytucji 3 maja
3 maja 1791 r. na Zamku Królewskim w Warszawie Sejm Wielki uchwalił Konstytucję 3 maja - ustawę zasadniczą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie, a drugą – po konstytucji Stanów Zjednoczonych – spisaną ustawą zasadniczą na świecie. Jedenaście artykułów Konstytucji wprowadzało trójpodział władzy, monarchię dziedziczną, opiekę prawną nad chłopami i mieszczaństwem oraz znosiło liberum veto. Sejm miał być zwoływany co dwa lata; po upływie ćwierć wieku — czyli w 1819 r. - Sejm nadzwyczajny miał zmienić Konstytucję.
Konstytucja obowiązywała tylko przez rok – po przegranej wojnie polsko-rosyjskiej została unieważniona przez armię rosyjską i magnatów z konfederacji targowickiej. Jednak mimo rozbiorów pamięć o drugiej w dziejach świata spisanej konstytucji narodowej (uznawanej przez politologów za bardzo postępowy jak na swoje czasy dokument) przez kolejne pokolenia pomagała podtrzymywać polskie dążenia do niepodległości i stworzenia sprawiedliwego społeczeństwa. Była uznawana za ukoronowanie wszystkiego, co dobre i oświecone w polskiej historii i kulturze. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku Święto Konstytucji 3 Maja obchodzono jako najważniejsze święto państwowe.
W czasie II wojny światowej Święto Konstytucji 3 Maja zostało zdelegalizowane. Po zakończeniu wojny nie było uznawane za ważne przez władze komunistyczne. Zastąpiono je obchodami Święta 1 Maja, a w 1951 r. oficjalnie zniesiono. Dopiero przełom, jakim było powstanie „Solidarności”, sprawił, że 3 maja 1981 r. ponownie przywrócono świętowanie majowej konstytucji, a po zmianie ustroju od 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy ponownie do najważniejszych uroczyście obchodzonych polskich świąt.
źródło:
www.gov.pl
Narodowe Centrum Kultury