O sytuacji
Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu, placówki, która decyzją wojewody małopolskiego pełni wiodącą rolę w Małopolsce Zachodniej w walce z koronawirusem, oraz aktualnej sytuacji epidemicznej dyskutowano podczas posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Oświęcimiu. Obradom zorganizowanym w formie wideokonferencji, w których wzięli udział m.in. włodarze gmin i szefowie powiatowych służb, przewodniczyli starosta Marcin Niedziela i wicestarosta Paweł Kobielusz. Gminę Brzeszcze reprezentował Burmistrz Radosław Szot.
Dyrektor szpitala Edward Piechulek nie krył, że sytuacja w podległej mu placówce jest dynamiczna.
–
Mamy bardzo dużo pacjentów covidowych, jak również pacjentów, którzy zdradzają takie obawy. Niestety musieliśmy przekształcić nasze trzy oddziały internistyczne w covidowe. Pacjenci internistyczni będą kierowani do placówki w Chrzanowie, co jest wynikiem uzgodnień poczynionych z wojewodą małopolskim – przypomniał szef powiatowej placówki.
Piechulek zapewnił, że cała specjalistyka funkcjonuje, podobnie jak i SOR.
–
Pacjentów, którzy trafiają do nas m.in. z wypadków, przejmujemy i hospitalizujemy na wyodrębnionej, “czystej” specjalistyce. Jak już informowaliśmy, zawiesiliśmy planowe zabiegi, bo musimy przesunąć personel z bloku operacyjnego do obsługi pacjentów covidowych. Na chwilę obecną mamy 73 takich pacjentów, w tym 10 podpiętych do respiratorów. Docelowo poszerzymy OIOM do 20 łóżek z respiratorami – przybliżył Piechulek.
Problemem pozostaje duża absencja personelu medycznego. Dziennie około 70 osób przebywa na zwolnieniu lekarskim z tytułu COVID-u, a pracujący czasem po kilka dni z rzędu medycy są przepracowani i znużeni.
Dyrektor Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu zwrócił się z apelem do włodarzy, którzy sprawują nadzór nad podstawową opieką medyczną na swoim terenie.
–
Mamy bardzo dużo pacjentów, którzy trafiają do naszego szpitala ze skierowaniem od lekarzy POZ z naprawdę błahych powodów. Nie możemy ich zbyć, musimy poświęcić czas na diagnostykę, minimum godzinę. W trudnej dla nas sytuacji, powinni się nimi zająć lekarze rodzinni pogłębiając diagnostykę, a nie wysyłając od razu do nas – wyznał Piechulek.
Podsumowując dyskusję starosta Marcin Niedziela przypomniał, że ostatnie decyzje o zmianach organizacyjnych w naszym szpitalu zapadły poza Starostwem.
–
Jeszcze tydzień temu odbywały się wideokonferencje ze starostami i włodarzami gmin, podczas których wojewoda prosił o wsparcie i wygospodarowanie łóżek covidowych w szpitalach powiatowych i miejskich. Teraz decyzje zapadają w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim – podkreślił starosta, dodając że nasz szpital potrzebuje dodatkowego sprzętu specjalistycznego w związku z
decyzją wojewody o przekształceniu powiatowej lecznicy w wiodąca placówkę w Małopolsce Zachodniej w walce z koronawirusem - KLIKNIJ.
źródło:
Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu
Aktualna sytuacja epidemiczna na terenie Powiatu Oświęcimskiego - dane Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej - KLIKNIJ
26 października 2020 - stan na godzinę 8:00
- ogółem 1104 osoby zakażone, w tym: 578 aktywnych przypadków, 504 ozdrowieńców, 22 zgony
- liczba osób zakażonych aktywnych 578, w tym: 512 izolacja domowa, 63 hospitalizacja, 3 izolatorium
- liczba osób przebywających na kwarantannie 1568 osób
Podział na gminy:
Hospitalizacja - 63 osoby
Gm. Brzeszcze-3
Gm. Chełmek -7
Gm. Kęty-13
Gm. Osiek- 3
Gm. Oświęcim-11
Miasto Oświęcim-19
Gm. Polanka Wielka -1
Gm. Przeciszów -2
Gm. Zator-4
Izolacja domowa - 512 osób
Gm. Brzeszcze-29
Gm. Chełmek-63
Gm. Kęty -49
Gm. Osiek- 50
Gm. Oświęcim -126
Miasto Oświęcim-114
Gm. Polanka Wielka -32
Gm. Przeciszów-14
Gm Zator-35
izolatorium- 3 osób