W tym roku w budżecie województwa na ten program zagwarantowano 500 tys. zł. Wnioski można było przesyłać do 2 lipca. Przyznano 53 dotacji na łączną sumę 489,3 tys. zł.
Gmina Brzeszcze wystąpiła z wnioskiem "Konserwacja pomnika „Ku czci poległych na polu chwały mieszkańców Jawiszowic”. Szacowana wartośc prac konserwatorskich to około 25 tysięcy złotych, z czego 9 tysięcy stanowi dotacja Województwa Małopolskiego.
W imieniu Gminy Brzeszcze symboliczny czek dotacyjny odebrał Burmistrz Radosław Szot. Laureatom pogratulowała osobiście Anna Pieczarka z zarządu województwa małopolskiego, pomysłodawczyni konkursu, podkreślając: "Małopolska jest miejscem szczególnie doświadczonym przez historię, a Małopolanie wielokrotnie w dziejach narodu i państwa polskiego dawali przykład przywiązania do najważniejszych dla Polaków wartości, poświęcając za nie swoje zdrowie i życie. Dzisiaj spotykamy się w gronie osób, dla których dziedzictwo kulturowe oraz narodowa historia stanowi potencjał, który należy pielęgnować."
(źródło:
www.malopolska.pl)
Pomnik „Ku czci poległych na polu chwały mieszkańców Jawiszowic” zlokalizowany jest w Jawiszowicach przy skrzyżowaniu ulicy Bielskiej (droga powiatowa) oraz ulicy Nawsie. Obiekt ma formę zwężającego się schodkowo ku górze, czworobocznego postumentu, zwięczonego prostopadłościenną płytą z piaskowca. Składa się z trzech głównych elementów: podstawy, postumenu i zwieńczenia. Materiał wykorzystany do budowy pomnika to: sztuczny kamień, piaskowiec, granit oraz żeliwna tablica, na której umieszczono inskrypcję z nazwiskami poległych w czasie II wojny światowej. Całość wieńczy płaskorzeźba przedstawiająca orła w koronie.
Stan zachowania pomnika jest zły. Na powierzchni całego obiektu widoczne są oznaki skażenia mikrobiologicznego, elementy z piaskowaca pokryte są czarnymi nawarstwieniami. Powierzchnia wykonana ze sztucznego kamienia jest spękana i miejscami uległa odspojeniu. Została pokryta tynkiem akrylowym, który utracił właściwości techniczne i estetyczne. W dobrej kondycji zachowane są jedynie płyty z granitu.
Płyta z inskrypcją także jest w złym stanie. Powłoka farby zabezpieczającej metal ugległa prawie całkowitemu złuszczeniu. Na śrubach mocujących wytworzyła się grubawarstwa korozji, która doprowadziła do powstania rdzawych zacieków.
Restauracja pomnika prowadzona będą po zaopiniowaniu "Programu prac konserwatorskich" w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Krakowie. Termin wykonania konserwacji to 30 listopada 2019 roku.