W ubiegłym tygodniu do Urzędu Gminy wpłynęło zgłoszenie mieszkanki, która podczas spaceru na Nazieleńcach odkryła dzikie wysypisko śmieci. Opady zostały wrzucone do stawu. Sytuacja zagrażała nie tylko czystości środowiska i estetyce obszaru chronionego Natura 2000, lecz także zdrowiu mieszkańców. Do zbiornika wodnego trafiły... płyty z eternitu!
Po weryfikacji zgłoszenia przez pracowników Wydziału Środowiska, podczas której potwierdzono, że wyrzucone odpady to niebezpieczne płyty azbestowe, utylizację dzikiego wysypiska śmieci zlecono specjalistycznej firmie. Po oczyszczeniu stawy okazało się, że nieznany sprawca porzucił ponad 700 kilogramów płyt eternitowych!
Płyty azbestowe, popularnie zwane eternitem, były niegdyś masowo stosowane w budownictwie. Eternit jest szkodliwy - zawarte w nim włókna azbestowe, uwalniane do otoczenia na skutek uszkodzenia czy erozji, wywołują choroby układu oddechowego, w tym również zmiany nowotworowe.
Przypominamy, że osoba fizyczna nie może samodzielnie usunąć wyrobów zawierających azbest, np. pokrycia dachowego. Usuwanie takich wyrobów wymaga posiadania kwalifikacji, specjalistycznego sprzętu i zezwoleń.
Właściciel wyrobów azbestowych ma obowiązek kontrolowania ich stanu, w terminach wynikających z oceny stanu tych wyrobów oraz sporządzenia ocenę stanu i możliwości bezpiecznego użytkowania ww. wyrobów.
Informacje dla użytkowników wyrobów azbestowych publikowaliśmy w styczniu br. - KLIKNIJ