Dzień Samorządu Terytorialnego przypada 27 maja. Został ustanowiony w rocznicę pierwszych demokratycznych wyborów samorządowych z 1990 roku. Z tej okazji wszystkim pracownikom samorządowym, radnym, sołtysom i radom sołeckim, przewodniczącym i członkom zarządów samorządów osiedlowych składamy najserdeczniejsze życzenia i podziękowania za pracę dla dobra lokalnych społeczności. Dziękujemy za wszystkie kreatywne pomysły i zaangażowanie. Życzymy wytrwałości, satysfakcji i sukcesów w realizacji zadań.
27 maja, na pamiątkę pierwszych demokratycznych wyborów samorządowych z 1990 r., obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. O ustanowieniu tego święta zdecydował 29 czerwca 2000 roku Sejm w specjalnej uchwale na 10-lecie odrodzenia polskiego samorządu terytorialnego.
Zasada samorządności należy do naczelnych zasad ustrojowych państwa polskiego. Samorządowi terytorialnemu jest poświęcony przede wszystkim rozdział VII Konstytucji RP. Zgodnie z Konstytucją samorząd terytorialny wykonuje zadania publiczne nie zastrzeżone przez Konstytucję lub ustawy dla organów innych władz publicznych.
Od 1 stycznia 1999 r. mamy trzy szczeble samorządu terytorialnego: gminy, powiaty i samorządy województw. Według danych GUS obecnie w Polsce jest 16 województw, 308 powiatów i 65 miast na prawach powiatu oraz 2489 gmin -
KLIKNIJ
Informacje o liczebności poszczególnych jednostek administracyjnych w poszczególnych latach można uzyskać na stronie Rejestru TERYT.
Na podstawie podziału administracyjnego Polski ustalone są rodzaje gmin oraz obszary miejskie i wiejskie.