27 maja przypada Dzień Samorządu Terytorialnego. Został ustanowiony w rocznicę pierwszych demokratycznych wyborów samorządowych z 1990 roku. Z okazji jubileuszu 35-rocznicy tych wydarzeń odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej w Brzeszczach, na którą Przewodnicząca Rady Miejskiej Danuta Socha zaprosiła zasłużonych dla rozwoju samorządności w Gminie Brzeszcze - obecnych oraz byłych burmistrzów i przewodniczących Rady.
XIII Sesja Rady Miejskiej miała wyjątkowy charakter. Obchody jubieluszu 35-lecia odrodzenia samorządu terytorialnego były okazją do spotkania byłych i obecnych włodarzy Gminy Brzeszcze.
Na zaproszenie Przewodniczącej Rady Miejskiej Danuty Sochy odpowiedzieli i udział w sesji wzięli: Burmistrz Radosław Szot wraz ze swoim Zastępcą Łukaszem Kobieluszem, Beata Szydło - Premier RP, Burmistrz Brzeszcz w latach 1998-2005, Teresa Jankowska - Wicestarosta Oświęcimski, Burmistrz Brzeszcz w latach 2005 - 2013, Barbara Zielińska - Przewodnicząca Rady w latach 1990-1994, Józef Stolarczyk - Przewodniczący Rady w latach 1994-2002, Kazimierz Senkowski - Przewodniczący Rady w latach 2006-2010, Jacek Wawro - Przewodniczący Rady w latach 2010 - 2014, Zbigniew Kolasa Przewodniczący Rady w latach 2018-2024.
W swoim wystąpieniu Przewodnicząca Danuta Socha oraz Goście w ramach "forum wspomień" podsumowali minione 35 lat budowania lokalnej samorządności, wzmacniania społeczeństwa obywatelskiego, przemian, jakie zaszły w gminie Brzeszcze. Nie zabrakło refleksji i życzeń dla samorządowców - burmistrzów, radnych, sołtysów i przewodniczących samorządów osiedlowych, pracowników Urzędu Gminy oraz jednostek gminnych.
Całości jubileuszowych wspomnień dopełniła
filmowa kronika miasta Brzeszcze - film przygotowany w 2022 roku w ramach 60-lecia nadania Brzeszczom praw miejskich.
Podczas XIII sesji Radni Gminy Brzeszcze podjęli okolicznościową uchwałę w sprawie uczczenia 35. rocznicy odrodzenia samorządu terytorialnego w Polsce, w której zapisano:
"Samorządność to możliwość decydowania o sprawach lokalnych przez mieszkańców. To aktywność obywatelska, budowanie demokracji opartej na wspólnocie, zaufaniu i odpowiedzialności. 35 lat samorządności to czas intensywnego rozwoju, inwestycji w nowoczesną infrastrukturę, wspierania przedsiębiorczości, a przede wszystkim budowania wspólnoty lokalnej. To także realna możliwość współodpowiedzialności za sprawy publiczne.
Dziś samorząd staje przed nowymi wyzwaniami — od skutków zmian społeczno-gospodarczych po konieczność reagowania na globalne kryzysy. Wymaga to sprawności instytucji, solidarności międzyludzkiej oraz mądrego przywództwa.
Rada Miejska w Brzeszczach wyraża wdzięczność wszystkim, którzy na przestrzeni 35 lat tworzyli i wspierali rozwój Gminy Brzeszcze: radnym, burmistrzom, sołtysom, przewodniczącym samorządów osiedlowych, pracownikom samorządowym, przedstawicielom organizacji pozarządowych oraz mieszkańcom – za ich wkład w budowanie silnej, nowoczesnej i odpowiedzialnej wspólnoty lokalnej.
Mając na uwadze dorobek minionych lat oraz potrzebę dalszego umacniania idei samorządności, Radni IX kadencji zobowiązują się do kontynuowania służby publicznej na rzecz Gminy Brzeszcze i jej mieszkańców".
Z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego wszystkim pracownikom samorządowym, radnym, sołtysom i radom sołeckim, przewodniczącym i członkom zarządów samorządów osiedlowych składamy najserdeczniejsze życzenia i podziękowania za pracę dla dobra lokalnych społeczności.
Życzymy wytrwałości, satysfakcji i sukcesów w realizacji zadań.
27 maja, na pamiątkę pierwszych demokratycznych wyborów samorządowych z 1990 r., obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. O ustanowieniu tego święta zdecydował 29 czerwca 2000 roku Sejm w specjalnej uchwale na 10-lecie odrodzenia polskiego samorządu terytorialnego.
Zasada samorządności należy do naczelnych zasad ustrojowych państwa polskiego. Samorządowi terytorialnemu jest poświęcony przede wszystkim rozdział VII Konstytucji RP. Zgodnie z Konstytucją samorząd terytorialny wykonuje zadania publiczne nie zastrzeżone przez Konstytucję lub ustawy dla organów innych władz publicznych.
Od 1 stycznia 1999 r. mamy trzy szczeble samorządu terytorialnego: gminy, powiaty i samorządy województw. Według danych GUS obecnie w Polsce jest 16 województw, 314 powiatów i 66 miast na prawach powiatu oraz 2477 gmin -
KLIKNIJ
