W dniach 15-20 listopada 2019 roku delegacja Gminy Brzeszcze przebywała w Oignies (departament Pas de Calais, północna Francja) na zaproszenie mer miasta Oignies pani Fabienne Dupuis. Celem wyjazdu było podpisanie aktu partnerstwa pomiędzy Gminami Brzeszcze oraz Oignies.
Delegacja przybyła do Oignies w piątek 15.11.2019 w godzinach wieczornych. W sobotę 16.11.2019 rozpoczęła się realizacja programu przygotowanego przez stronę francuską.
Pierwszym punktem było spotkanie w budynku merostwa, na którym na tę okazję zawieszono francuskie oraz polskie flagi (zdj. 1-2) W spotkaniu udział wzięła pani mer Fabienne Dupuis oraz wicemer pan Patrick Callot. Obok przedstawicieli pracowników urzędu oraz reprezentacji radnych obecni byli także przedstawiciele Stowarzyszenia France-Pologne Oignies-Ostricourt. Podczas spotkania przedstawiono historię oraz sytuację obecną miasta. Następnym punktem programu był przejazd po mieście – przedstawienie jego układu urbanistycznego, charakterystycznych budynków, w tym obiektów mających w wielu przypadkach po kilkadziesiąt lat, ściśle związanych z górniczą historią obszaru. Podczas spaceru delegacja zobaczyła m.in. pomnik poświecony ofiarom wybuchu w kopalni (zdj.3), rondo miasta partnerskiego Buxton – „bliźniaczego” oraz wskazanie, które rondo już niedługo będzie „brzeszczańskie”, pomnik ofiar I i II wojny światowej (na którym znajdują się także polskie nazwiska (zdj.4). Charakterystcznym punktem na mapie miasta jest rondo z wagonikiem, które od razu wzbudziło zainteresowanie brzeszczańskiej delegacji. (zdj.5)
Następnie delegacja odwiedziła Towarzystwo plastyczne (towarzystwo miłośników sztuki), którego członkowie w swych pracach często nawiazują do historii i tradycji polskich. Obecnie przygotowują bożonarodzeniową szopkę krakowską (zdj.6-7).
Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Ośrodka Kolei, gdzie prowadzone są prace nad rekonstrukcjami dawnych lokomotyw, a także znajdują się liczne makiety kolejowe, tworzone przez lokalnych symaptyków kolejnictwa.(zdj. 8-10). Jednym z działów Ośrodka jest wystawa historii poczty, prezentowana w autentycznym wagonie pocztowym (zdj.11-12)
Ostatnim punktem programu w tym dniu było zaprezentowanie historii górnictwa w rejonie Oignies. W specjalnie przygotowanych obiektach, obok tradcyjnych wystaw zdjęć, dawnych dokumentów i artykułów, na szczególną uwagę zasługuje autentyczny wagon z ostatnim urobkiem z zamkniętej 21.12.1990 roku kopalni. W specjalnie postawionych halach znajduje się muzeum maszyn górniczych oraz wybudowana na powierzchni sztolnia, przypominająca autentyczne podziemne korytarze. (zdj.13-17)
W niedzielę 17.11.2019 miała miejsce uroczysta, dwujęzyczna msza odprawiona w kaplicy św. Józefa, zamówiona z okazji wizyty delegacji z Brzeszcz (zdj. 18-19). Po południu odbył się uroczysty obiad zorganizowany przez Stowarzyszenia France-Pologne Oignies-Ostricourt z okazji 100-lecia nawiązania kontaktów pomiędzy Francją i Polską. Udział w nim wzięło ponad 230 osób. Wydarzenie rozpoczęło się od odśpiewania hymnów obu państw, następnie życzenia złożyła mer Fabienne Dupuis oraz burmistrz Radosław Szot. Jedną z atrakcji spotkania była loteria, w której uczestnicy mogli wylosować różnorodne nagrody. Jedną z nich był pakiet z gadżetami z Gminy Brzeszcze (zdj.20-22)
Poniedziałek 18.11.2019 roku przeznaczono na zwiedzanie zrewitalizowanych obiektów pokopalnianych – szybu 9/9 bis. Obiekty te należą do Zagłębia Górniczego Nord-Pas de Calais, które w 2012 roku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESSCO. Jednym z najciekawszych obiektów na terenie byłej kopalni jest sala koncertowa le Metaphone, zbudowana w stylistyce nawiązującej do industrialnych obiektów, hal przemysłowych. Cechą rozpoznawczą sali jest „grająca ściana” – z instrumnetami umieszczonymi na zewnątrz. (zdj.23-33)
Po południu delegacja zwiedziła Lycee Professionnel Joliot Curie - prowadzone przez merostwo liceum zawodowe, w którym nauka prowadzona jest w klasach o różnorodnych kierunkach: medycznym, handlowym, technicznym, gastronomicznym. Młodzież zdobywa wiedzę teoretyczną, lecz przede wszystkim praktyczną w doskonale wyposażonych salach warsztatowych (zdj. 34-40) , a także w przyszkolnej restauracji, gdzie gotuje potawy oraz obsługuje klientów (uczniów, lecz także osoby z zewnątrz - każdy może zamówić i wykupić obiad).
Ostatnim punktem programu była wizyta w szkole Pantigny, w polskiej klasie prowadzonej przez panią Mary-Line Scieszyk. Dzieci przygotowały występ artystyczny, na który składała się krótka prezentacja oraz piosenki w języku polskim. (zdj.41-43)
We wtorek 19.11.2019 przed południem delegacja odwiedziła Forum Praw Dziecka. Forum to zajęcia dla dzieci i młodzieży zorganizowane z okazji 30-lecia praw dziecka - Konwencji o prawach dziecka, uchwalonej w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Forum jest swego rodzaju odpowiednikiem Młodzieżowego Parlamentu Gminy Brzeszcze. (Zdj.44-46)
W godzinach popołudniowych miała miejsce ceremonia oficjalnego podpisania aktu partnerstwa. W uroczystościach udział wzięli zaproszeni goście, wśród których znaleźli się przedstawiciele Rady departamentalnej, gmin sąsiadujących z Oignies, lokalnych stowarzyszeń i organizacji. Cremonię prowadził pan Patrick Callot, wicemer, Prezes Stowarzyszenia France-Pologne Oignies-Ostricourt. Swoje wystąpienia przedstawili Burmistrz Brzeszcz Radosław Szot oraz Mer Oignies Fabienne Dupuis. (zdj.47-54). Ceremonia zakończyła się uroczystym bankietem wydanym przez Stowarzyszenia France-Pologne Oignies-Ostricourt.
W środę 20.11.2019 roku we wczesnych godzinach rannych delegacja udała się na lotnisko Charleroi, skąd przed godziną 9 odleciała do Krakowa.