80-ta rocznica Marszu Śmierci
17 stycznia 1945 r. do ostatniego apelu wieczornego stanęło 67012 więźniów i więźniarek kompleksu obozu KL Auschwitz-Birkenau. Tak rozpoczął się więźniarski exodus. W 80-tą rocznicę wydarzeń hołd ofiarom oddali przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, korpus dyplomatyczny Niemiec i Austrii, reprezentanci organizacji pozarządowych, instytucji i organizacji działających w Gminie Brzeszcze. Znicze kwiaty złożył także Burmistrz Radosław Szot wraz z Radnymi Gminy Brzeszcze.
79 lat temu, po ostatnim obozowym apelu, rozpoczęła się ewakuacja więźniów i więźniarek kompleksu obozu KL Auschwitz-Birkenau. Była to trudna i dla wielu tragiczna - ostatnia trasa. W Marszu Śmierci z obozu głównego i okolicznych podobozów SS-mani różnymi drogami ewakuacji pędzili pieszo więźniarki i więźniów w kierunku Gliwic i Wodzisławia. Stamtąd wywozili ich pociągami do obozów koncentracyjnych w głąb Rzeszy.
W dniach 17 – 21 stycznia 1945 r. główną drogą przez Brzeszcze przeszło około 25 tysięcy więźniów. W tej kolumnie znajdowali się również więźniowie z podobozów KL Auschwitz-Bor/Budy i KL Auschwitz-Jawischowitz. Wielu z tej kilkudziesięciotysięcznej grupy więźniarskiej nie wytrzymało już samego początku długiej i morderczej pieszej trasy. Zginęli oni z wycieńczenia albo od kul SS-manów.
19 stycznia 1945 r. niemiecki burmistrz Brzeszcz nakazał mieszkańcom pochowanie zwłok zmarłych więźniów leżących na trasie ewakuacji począwszy od Rajska, przez Brzeszcze, aż po koniec Jawiszowic. Zebrano 18 ciał kobiet i mężczyzn.
Brzeszcze stały się miejscem pochówku i pierwszej zbiorowej mogiły ofiar ewakuacyjnego Marszu Śmierci. Następna mogiła/upamiętnienie znajduje się w miejscowości Miedzna.
Na cmentarzu w Brzeszczach są pochowani następujący więźniowie byłego kompleksu niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz :
174315 KOHN ALFRED więzień żydowski
190325 SAUER BALTHASAR więzień katolik
190851 WERNER RICHARD więzień żydowski
69959 GERST (brak danych) więzień żydowski
16149 (mężczyzna brak danych)
…...... WEISS ANNA więźniarka żydowska
A22322 ( kobieta brak danych) więźniarka żydowska
A26059 ( kobieta brak danych) więźniarka żydowska
A27174 ( kobieta brak danych) więźniarka żydowska
DWÓCH NIEZIDENTYFIKOWANYCH WIĘŹNIÓW
SIEDEM NIEZIDENTYFIKOWANYCH WIĘZNIAREK
Cześć Ich pamięci !!!
Podczas upamiętnienia, zroganizowanego przez Fundację Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz- Birkenau wieńce i wiązanki złożyły oraz i znicze zapaliły następujące osoby i delegacje: w imieniu Wojewody Małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara Mateusz Hałat, w imieniu Zarządu Województwa Małopolskiego Członek Zarzadu Iwona Gibas oraz Kierownik Agendy Zamiejscowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w Oświęcimiu Jakub Przewoźnik Holger Mahnicke Konsul Generalny Niemiec w Krakowie, Pan Martin Gärtner Konsul Generalny Austrii w Krakowie, Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie dr. hab. Filip Musiał, Halina Musiał Zastępca Wójta Gminy Oświęcim Halina Musiał, w imieniu Wojskowego Centrum Rekrutacji w Oświęcimiu kapitan Agnieszka Kierepka-Hoła i kapral Natalia Herma, Dorota Mleczko Dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej, Gil Faran Przewodniczący Stowarzyszenia Przewodników Izraelskich w Polsce wraz z delegacją, Towarzystwo Inicjatyw Lokalnych Libero w Brzeszczach reprezentowane przez Łukasza Strzelczyka, mieszkańcy Gminy Brzeszcze oraz Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięć Auschwitz-Birkenau.
W imieniu mieszkańcó Gminy Brzeszcze znicze i kwitay złożył Burmistrz Radosław Szot oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej w Brzeszczach Danuta Socha wraz z Radnymi: Bogusławą Dudzic, Jackiem Wawro, Krzysztofem Bieleninem, Janem Korczykiem.
Bądź na bieżąco z aktualnościami w Brzeszczach
wpisz swój adres e-mail i otrzymuj informacje na swoją pocztę