- Powietrze jest czarne i my tym oddychamy. Jak płuca są czarne, powietrze jest nieświeże. Jak są białe, to jest świeże. Chcemy zobaczyć, czy jest czyste powietrze - mówili redaktorowi Radia Kraków uczniowie. Wypowiedzi można posłuchać
Wynik akcji obrazującej stan jakości powietrza w naszej gminie nie pozostawia złudzeń - zanieczyszczenia, które osiadały na materiale, dostają się także do naszych płuc.
Przypominamy, że zgodnie z zapisami uchwały antysmogowej dla Małopolski:
►
Jeśli posiadasz kocioł na węgiel lub drewno, który nie spełnia wymogów co najmniej klasy 3, to do końca 2022 roku musisz go wymienić.
Stary kocioł możesz zastąpić: ogrzewaniem z miejskiej sieci ciepłowniczej, ogrzewaniem elektrycznym, pompą ciepła, kotłem gazowym, kotłem na lekki olej opałowy lub kotłem na węgiel czy drewno spełniającym wymogi ekoprojektu.
►
Kocioł na węgiel lub drewno klasy 3 lub 4 musisz wymienić do końca 2026 roku. Kocioł klasy 5 zainstalowany przed 1 lipca 2017 roku, możesz używać bezterminowo.
►W przypadku pieców i kominków
od 1 stycznia 2023 roku będzie dopuszczone używanie tylko urządzeń, które spełniają wymagania ekoprojektu lub mają sprawność cieplną na poziomie co najmniej 80%. Dane dotyczące sprawności cieplnej zawiera dokumentacja techniczna lub instrukcja kominka lub pieca. Urządzenia grzewcze, które nie spełniają tych wymagań, będą musiały zostać wymienione lub wyposażone w urządzenia redukujące emisję pyłu np. elektrofiltry.
O wymogach określonych w ustawie antysmogowej dla Małopolski oraz możliwościach pozyskanie środków na wymianę "kopciuchów" można przeczytać na stronie
www.powietrze.malopolska.pl - KLIKNIJ.