Wyniki konkursu grantowego Małopolska Lokalnie w powiecie Oświęcimskim

Znamy wyniki konkursu grantowego Małopolska Lokalnie (https://pl-pl.facebook.com/FundacjaBIS) w powiecie Oświęcimskim. Serdecznie gratulujemy: Stowarzyszeniu na rzecz Gminy Brzeszcze "BRZOST" (www.facebook.com/brzost), Grupie nieformalnej Zręczna grupa, Grupie Nieformalnej Lokalni społecznicy.
W Powiecie Oświęcimskim ruszyły projekty dofinansowane z Lokalnego Programu Grantowego Powiatu Oświęcimskiego i programu Małopolska Lokalnie, edycja 2022
Od 15 czerwca do 31 października młode organizacje pozarządowe oraz grupy nieformalne z terenu powiatu oświęcimskiego i całej Małopolski realizują projekty wpierające rozwój organizacji lub aktywizację lokalnych społeczności. Działania te są możliwe dzięki wsparciu Lokalnego Programu Grantowego Powiatu Oświęcimskiego i programu grantowego Małopolska Lokalnie.
Dofinansowanie w ramach tegorocznej edycji Lokalnego Programu Grantowego Powiatu Oświęcimskiego otrzymało siedem oświęcimskich projektów. W ramach konkursu Małopolska Lokalnie na terenie naszego powiatu będzie realizowanych sześć zadań. Łączna kwota dofinansowań jakie zdobyli mieszkańcy Powiatu Oświęcimskiego to 42 000 zł (LPG Powiatu Oświęcimskiego) i 36 000 zł (Małopolska Lokalnie).
Projekt Małopolska Lokalnie od roku 2014 wspiera młode organizacje pozarządowe oraz grupy nieformalne i samopomocowe poprzez konkurs grantowy na mikrodotacje do 6 000 zł. Środki na realizację projektów Małopolska Lokalnie w roku 2022 pochodzą z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030, finansowanego z krajowych środków publicznych Komitetu do spraw Pożytku Publicznego, a także ze środków Miasta Krakowa, Powiatu Oświęcimskiego, Powiatu Myślenickiego i Alexander Mann Solutions. Partnerem projektu jest Województwo Małopolskie. Na terenie powiatu oświęcimskiego operatorem konkursów grantowych jest Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych z Krakowa.
Zapraszamy do zapoznania się i korzystania z oferty przygotowanej przez organizacje pozarządowe i grupy nieformalne z terenu powiatu oświęcimskiego.
Na Osiedlu pod Borem w Oświęcimiu grupa nieformalna Lokalne Aktywistki zaprasza na „Sąsiedzką marinę, czyli wakacje Pod Borem”. W ramach projektu odbędą się międzypokoleniowe integracyjne aktywności tj. warsztaty rękodzielnicze – „Rejs w nieznane”, rejs statkiem po Kanale Gliwickim – „Hej żeglujże żeglarzu” i ognisko z szantami – „Sąsiedzi naprzód!”.
Zapraszamy na https://www.facebook.com/radaosiedlapodborem
Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi „Strażak” w Oświęcimiu będzie edukować członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych „Jak i dlaczego warto pomagać sobie i innym?”. W ramach projektu zorganizują spotkania edukacyjne dla dzieci i młodzieży, których celem będzie przekazanie wiedzy o roli i znaczeniu: zdrowego trybu życia (odżywiania, aktywności fizycznej), honorowego krwiodawstwa, niesienia i udzielania pomocy osobom potrzebującym oraz szeroko rozumianej wrażliwości społecznej.
Zapraszamy na www.facebook.com/Klub-HDK-PCK-Strażak-przy-KP-PSP-w-Oświęcimiu-484385188282170
Ostatnim z projektów realizowanych w Oświęcimiu jest „Rozwój Fundacji PrzytulJA - urządzamy Przytulną Przestrzeń”. Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu Fundacja PrzytulJa wyposaży się w sprzęt do szkoleń, zajęć terapeutycznych i kulturalnych (telewizor, mikrofon, głośniki, kuchenka elektryczna), a zarząd organizacji podniesie swoją wiedzę w zakresie finansów i księgowości.
Zapraszamy na www.facebook.com/Fundacja-PrzytulJA-105972501799161


W gminie Oświęcim Klub Seniora Zaborze zorganizuje „Wiosnę w Sercach Seniorów”, czyli wycieczki do Krakowa i Opactwa Benedyktynów w Tyńcu oraz do Wisły-Malinki. Kolejnym etapem działań będą warsztaty z neurografiki, a podsumowaniem projektu będzie zabawa przy muzyce i prażonych poprzedzona wykładem o zdrowym żywieniu w wieku senioralnym.
Zapraszamy na www.facebook.com/Klub-Seniora-w-Zaborzu-1706963122850575
W tej edycji Lokalnego Programu Grantowego Powiatu Oświęcimskiego i Małopolska Lokalnie aktywni okazali się mieszkańcy gminy Kęty, w której realizowanych będzie pięć projektów.
Tematem przewodnim projektu Towarzystwa Miłośników Kęt pt. „Szlakiem kęckich muzeów: odkrywamy przeszłość regionu”” będzie lokalna historia, a dokładniej stworzenie internetowej platformy dla promocji dziedzictwa historycznego i kulturowego Kęt i okolicy oraz prezentowania wiedzy z zakresu historii dotyczącej ziemi oświęcimskiej na stronie www.historia.kety.pl . Projekt zakłada stworzenie swoistego szlaku kęckich muzeów, ich integrację, prezentację działalności i zbiorów, umożliwienie dotarcia do nich nowych odbiorców.
Zapraszamy na https://www.facebook.com/profile.php?id=100062993481644
Drugim projektem odkrywającym przeszłość regionu jest „Przywrócić pamięć o bohaterze” w ramach którego Grupa Operacyjna "Kęty" im. 3. kompanii Obrony Narodowej "Kęty" przybliżać będzie mieszkańcom postać lokalnego bohatera, ppłk Jacka Jury. W ramach zadania członkowie Grupy Operacyjnej „Kęty” pojadą na pola ostatnich bitew ppłk Jury w celu pozyskania informacji o tych bitwach, wykonania dokumentacji fotograficznej oraz złożenia kwiatów. Następnie przygotują broszurę przybliżająca postać ppłk Jury oraz działalność Grupy. W dniu 12 sierpnia 2022 r. odbędzie się spotkanie w Muzeum im. A. Kłosińskiego w Kętach z ekspertami z dziedziny Korpusu Ochrony Pogranicza i polskich formacji granicznych, z którymi związany był ppłk Jacek Jura – dr mjr Artur Ochal oraz Miłosz Filipowiak. Podsumowaniem będzie uroczystość odsłonięcia na historycznym budynku dawnej kęckiej strzelnicy tablicy pamiątkowej poświęconej ppłk Jurze w niedzielę, 13 sierpnia 2022 r.
Zapraszamy na www.facebook.com/grupaoperacyjnakety.strzelnica
Kolejne projekty mają charakter integracyjny, włączający mieszkańców we wspólne działania. Już 26 czerwca będzie miał w miejsce w parku przy Bibliotece w Nowej Wsi integracyjny piknik polsko-ukraiński „Noc Kupały” przygotowany przez grupę nieformalną Łączymy ludzi.
Zapraszamy na www.facebook.com/NOC-Kupały-2022-107919771953763
Grupa nieformalna Animatorki w akcji! zaprasza kęckich seniorów na „Terapia sztuką – sztuka terapii”. W ramach projektu odbędą się warsztaty malowania po numerach, warsztaty taneczne, wyjazd krajoznawczo-turystyczny w Beskidy oraz wystawa prac powstałych w ramach projektu.
Zapraszamy na www.facebook.com/Rynek13 i www.facebook.com/DomKulturywKetach
Okres wakacyjny w Kętach daje również możliwość poznania innych kultur. Grupa nieformalna Dotknij Hiszpanii organizuje dla mieszkańców „Lato czterech kultur”. W ramach projektu odbędzie się spotkanie z kulturą węgierską, włoską i ukraińską, a wszystko łączyć będzie Polska.
Zapraszamy na www.facebook.com/Rynek13
W gminie Brzeszcze w roku 2022 realizowane będą trzy projekty w ramach których mieszkańcy będą mogli skorzystać z różnorodnych warsztatów i spotkań.
Mieszkańców Brzeszcz na warsztaty artystyczne z lokalną historią zaprosi Zręczna grupa przy wsparciu patrona Stowarzyszenia „Na Deskach”. Tematyka spotkań to scrabbooking, decoupage, quilling, powertex. Na zajęciach lokalny historyk będzie inspirował uczestników losami Brzeszcz, lokalnymi legendami i dziejami mieszkańców z ubiegłych stuleci. Zajęcia będą miały charakter integracyjno-międzypokoleniowy i dedykowane będą przede wszystkim dla dzieci od lat 8, młodzieży i dorosłym.
Zapraszamy na www.facebook.com/osrodekkultury.wbrzeszczach/
Dzięki Lokalnemu Programowi Grantowemu Powiatu Oświęcimskiego oraz Stowarzyszeniu na rzecz Gminy Brzeszcze "BRZOST" mieszkańcy Brzeszcz będą mieli okazję zintegrować się z uchodźcami wojennymi z Ukrainy poprzez udział w spotkaniach w Ogrodzie Społecznym, spacerze przyrodniczym, Dniu Sąsiada i zwiedzaniu Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Wszyscy spotkają się „Pod wspólnym niebem - Під спільним небом”.
Zapraszamy na www.facebook.com/brzost
W gminie Brzeszcze najbardziej aktywni okazały się mieszkanki Skidzinia, które jako grupa nieformalna Lokalni społecznicy, przy wsparciu patrona Fundacji Miasto Pracownia, zaproszą mieszkańców na różnorodne warsztaty rękodzielnicze tematyką nawiązujące do Kalendarza Świąt Nietypowych. Warsztatomania to: Święto Latawców – piknik na powitanie wakacji, Tablica na notatki – z okazji Światowego Dnia Mózgu (22.07), Skrzynia skarbów – z okazji Międzynarodowego Dnia Przyjaźni (30.07), Na szkle malowane – Wielki Dzień Pszczół (8.08), Grafficiarze - z okazji Międzynarodowego Dnia Młodzieży (12.08), Obrazy, które żyją – z okazji Międzynarodowego Dnia Czystego Powietrza dla Błękitnego Nieba (7.09), Magnesy na lodówkę – z okazji dnia głośnego czytania (29.09), Ekotorba – z okazji Światowego Dnia Morza (30.09), Las w słoiku – z okazji Dnia Drzewa (11.10), Zegar – z okazji Dnia Bezpiecznego Komputera (12.10), Programowanie robotów Genibot - z okazji Dnia Spadającego Liścia (21.09), Super koszulka – z okazji Dnia Kundelka (25.10)
Zapraszamy na www.facebook.com/fundacjamiastopracownia
Ostatni z dofinansowanych projektów to rozwój zatorskiej organizacji - Towarzystwa Miłośników Ziemi Zatorskiej. Dzięki zakupionemu sprzętowi (telewizor, skaner, laptop) organizacja będzie miała ułatwioną digitalizację zbiorów archiwalnych, a ich oferta wystawiennicza będzie docierać w nowoczesnej formie do szerszego grona odbiorców.
Zapraszamy na www.facebook.com/tmzz.eu
Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych przygotowała dla lokalnych społeczników nie tylko konkursy grantowe – chętni Małopolanie mogą korzystać ze spotkań sieciujących oraz webinarów.
Zapraszamy do śledzenia strony www.malopolskalokalnie.pl oraz fanpage’a na Facebooku www.facebook.com/malopolskalokalnie. Dla byłych, obecnych i przyszłych realizatorów projektów w ramach Małopolska Lokalnie jest także grupa wymiany doświadczeń na Facebooku www.facebook.com/groups/malopolskalokalnie.
 

Bądź na bieżąco z aktualnościami w Brzeszczach

wpisz swój adres e-mail i otrzymuj informacje na swoją pocztę
zamknij
Ten serwis, podobnie jak większość stron internetowych wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. | Polityka bezpieczeństwa i polityka cookies