Spotkanie rozpoczęto wspólną wizytą w byłym obozie Birkenau, po którym młodzież polską oprowadzała przedstawicielka ambasady polskiej w Izraelu pani Marzena Rusek.
W trakcie wizyty w Państwowym Muzeum Auschwitz- Birkenau miały miejsce dwie wzruszające ceremonie. Pierwsza odbyła się na terenie tak zwanej „Sauny”. Duże wzruszenie towarzyszyło wszystkim podczas wyczytywania nazwisk bliskich osób pomordowanych w obozach zagłady jak i poległych w czasie wojny.
Druga uroczystość odbyła się przy ruinach krematorium. Tam młodzież z Brzeszcz i z Tel Avivu odczytała fragmenty „Listu ocalonego do dzieci: córki Robi i syna Kreiga”, opowiadania Tadeusza Borowskiego pt. „Ludzie, którzy szli” oraz zaprezentowano wiersze: „Ciernie” i „Warkoczyk”. Wspólnie zaśpiewano utwór mówiący o tolerancji Matisyahu pt. „One Day”. Następnie odczytano historię wojenną o losach rodziny obecnej pani Dyrektor szkoły Ironi D High School z Tel Avivu, Racheli Hadayo.
Uroczystość zakończono odśpiewaniem hymnów narodowych obu państw na tle polsko – izraelskich flag. Podczas tych ceremonii byli zaproszeni goście: członek Zarządu Powiatu Oświęcimskiego pani Teresa Jankowska, wicedyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz -Birkenau pan Andrzej Kacorzyk i Naczelnik Wydziału Promocji Powiatu Kultury i Sportu pan Jerzy Chrząszcz.
Po tych pełnych emocji przeżyciach udano się do ZSP nr 5 w Brzeszczach, gdzie młodzież z Izraela wraz z opiekunami i panią dyrektor Rachel Hadayo została ciepło powitana przez panią dyrektor Iwonę Matusik oraz Burmistrza Brzeszcz pana Radosława Szota, który objął patronatem to spotkanie. Swoją obecnością uświetlini spotkanie także: członek Zarządu Powiatu Oświęcimskiego pani Teresa Jankowska, Sekretarz Gminy Brzeszcze pani Magdalena Maj, Przewodniczący Rady Miejskiej w Brzeszczach pan Zbigniew Kolasa wraz z Radnymi a także prezes Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci pani Agnieszka Molenda oraz Fundator Fundacji pan Dagmar Kopijasz. Wśród gości znaleźli się również absolwenci i sympatycy szkoły.
Po powitaniu gości przez panią dyrektor ZSP nr 5 w Brzeszczach, występach artystycznych, młodzież wzięła udział we wspólnych warsztatach integracyjnych, podczas których poznawano m.in.: kulturę, sztukę, historię, język obu narodów i wskazywano co nas łączy. Mamy nadzieję, że nasi przyjaciele z Izraela po raz kolejny wyjechali z Brzeszcz w wyśmienitych humorach, bogatsi o nowe doświadczenia i nowe przyjaźnie.