Pierwszy dzwonek w szkole, to ostatni dzwonek na Spis Powszechny!
Narodowy Spis Ludności i Mieszkań 2021 trwa tylko do 30 września. Do tego czasu każdy pełnoletni mieszkaniec Polski musi wywiązać się z obowiązku spisowego. Przypominamy - w Urzędzie Gminy jest uruchomiony Gminny Punkt Spisowy, wyposażony w stanowisko komputerowe, z którego mogą z pomocą urzędników skorzystać wszyscy mieszkańcy Gminy.
Samodzielne wypełnienie formularza spisowego on-line (na stronie
spis.gov.pl) lub telefonicznie (pod numerem infolinii spisowej: 22 279 99 99) trwa tylko kilka do kilkunastu minut, dlatego nie warto czekać na ostatnią chwilę.
W Urzędzie Gminy uruchomiony został Gminny Punkt Spisowy, który jest wyposażony w stanowisko komupterowe. Z pomocą urzędników każdy mieszkaniec może bezpiecznie dokonać Spisu!
Do tej pory na terenie Gminy Brzeszcze spisało się 66,82 % mieszkańców.
Z osobami, które nie zdecydowały się skorzystać z możliwości samospisu przez Internet lub telefon, będzie kontaktował się
rachmistrz spisowy czyli funkcjonariusz państwowy posiadający uprawnienia i kompetencje do przeprowadzania wywiadów spisowych.
Rachmistrzowi nie można odmawiać udzielenia informacji, ponieważ każde takie zdarzenie odnotowywane jest jako
odmowa udziału w spisie powszechnym i może skutkować karą grzywny.
Grzywna za odmowę udziału w spisie powszechnym została przewidziana w art. 57 ustawy o statystyce publicznej, który stanowi: „
kto wbrew obowiązkowi odmawia wykonania obowiązku statystycznego albo udzielenia informacji w spisie powszechnym lub innym badaniu statystycznym podlega grzywnie”.
Kara może wynieść nawet 5 tys. zł. Ta sama ustawa – w artykule 56, przewiduje również nałożenie kary, w postaci grzywny lub ograniczenia wolności do lat dwóch, na osobę, która w formularzu spisowym poda fałszywe dane.
Osobom, które obawiają się o bezpieczeństwo swoich danych, przypominamy, że chroni je tajemnica statystyczna. Oznacza to, że dane uzyskane podczas spisu mogą być wykorzystywane wyłącznie do opracowań, zestawień i analiz statystycznych oraz do aktualizacji operatów do badań statystycznych prowadzonych przez służby statystyki publicznej. Zebrane dane są anonimizowane i w takiej postaci są dalej przetwarzane.
Nie czekajmy – spiszmy się! Spis Powszechny to nie inwigilacja, ale możliwość wskazania kierunku przyszłej polskiej polityki na każdym szczeblu – od centralnego aż do poziomu gminy. Taką szansę mamy tylko raz na 10 lat!