Trwają prace związane z rewitalizacją Parku Miejskiego w Brzeszczach. W związku z prowadzeniem robót w bezpośrednim sąsiedztwie wpisanego do rejestru zabytków podobozu KL Auschwitz - Jawischowitz, Gmina Brzeszcze zobowiązana była do powołania nadzoru archeologicznego oraz przeprowadzenia badań archeologicznych i architektonicznych. 9 lipca br. Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków zatwierdził raport z przeprowadzonych badań.
31 maja br., podczas prac ziemnych,
Wykonawca firma Krisbud sp. z o.o. natrafił na fundamenty, które mogły być pozostałościami po barakach niemieckiego podobozu KL Auschwitz – Jawischowitz. Wykonawca zgłosił ten fakt do Urzędu Gminy w Brzeszczach, prace zostały wstrzymane.
Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 23 lipca 2003 roku o ochronie zabytków i opiece nad nimi Burmistrz Brzeszcz przesłał do
Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie informację o znalezisku.
11 czerwca pracownik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków dokonał oględzin w miejscu inwestycji, podczas których stwierdzono odkrycie reliktów architektury „związanych być może z II wojną światową” (cyt. z protokołu oględzin, sporządzonego przez WUOZ w Krakowie). Na Gminę Brzeszcze nałożono obowiązek przeprowadzenia badań archeologicznych i architektonicznych odkrytych fundamentów oraz powołania nadzoru archeologicznego celem prowadzenia dalszych robót ziemnych na terenie Parku Miejskiego.
Badania archeologiczne, wykonywane pod kierownictwem archeologa mgr Wojciecha Tabaszewskiego, przeprowadzone zostały od 27 lipca do 2 sierpnia.
9 sierpnia br. Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków dokonał odbioru prac archeologicznych. Nie zgłoszono zastrzeżeń i uwag do prowadzonych prac.
Zadanie „Rewitalizacja Parku Miejskiego przy ul. Dworcowej w Brzeszczach”, mające na celu uzyskanie atrakcyjnego i estetycznego wyglądu parku miejskiego, na obszarze którego znajduje się Miejsce Pamięci, realizowane jest w ramach
Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego etap VI 2021-2025, Priorytet 5. „Poprawa dostępności i zagospodarowanie otoczenia obiektów byłych podobozów KL Auschwitz-Birkenau w powiecie oświęcimskim”. Kwota przyznanej dotacji 7,7 miliona złotych.
Zadanie współfinansowane ze środków budżetu państwa w ramach
Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Kwota przyznanej dotacji 2,9 miliona złotych.