Zasady udzielania osobom fizycznym dotacji celowej na zmianę systemu ogrzewania budynków mieszkalnych w Gminie Brzeszcze na proekologiczne w ramach Planu gospodarki niskoemisyjnej dla Gminy Brzeszcze - „Programu Ograniczenia Niskiej Emisji na terenie Gminy Brzeszcze – etap IV” określa uchwała nr VII/71/2019 Rady Miejskiej w Brzeszczach z dnia 28 maja 2019 roku.
Zgodnie z Regulaminem podmiotami mogącymi ubiegać się o dotację celową są
osoby fizyczne planujące dokonać zmiany systemu ogrzewania w budynkach mieszkalnych zlokalizowanych na terenie Gminy Brzeszcze. Dotacje w wysokości do 70% kosztów zadania (nie wiecej niż 4.015,15 zł) wypłacane będą w formie refundacji osobom, które
zlikwidują "kopciuchy" zmieniając ogrzewanie na gazowe (lub w sytuacji braku możliwości podłączenia do sieci gazowej na węglowe - kotły z certyfikatem ekoprojektu).
Do Programu nie jest prowadzony osobny nabór zgłoszeń - dofinansowanie udzielane jest zgodnie z kolejnością ankiet składanych na bieżąco do Urzędu Gminy. Dotychczas (od listopada 2016 roku) złożono 601 ankiet, podpisano 177 umów dotacji.
Osoby zainteresowane uzyskaniem dofinansowania lub planujące wymianę źródeł ogrzewania powinny złożyć ankietę - wzór formularza w załączeniu. O przyznaniu dotacji decyduje kolejność na liście, tak więc już dziś warto złożyć ankietę, nawet w sytuacji, gdy inwestycja jest planowana na kolejne lata. Przypominamy, że nie ma możliwości uzyskania dofinansowania do zadań zakończonych - zrealizowanych przed podpisaniem umowy dotacji.
Poprzednie etapy "Programu Ograniczenia Niskiej Emisji na terenie Gminy Brzeszcze" realizowane były przy wsparciu finansownym z Wojewódkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Ich realizacja umożliwiła likwidację 96 "kopciuchów" (więcej -
PONE etap I; PONE etap II, PONE etap III). W związku z rozpoczęciem realizacji rządowego programu
"Czyste Powietrze" WFOŚiGW odstąpił od realizacji "Programu Ograniczenia Niskiej Emisji", wobec powyższego Gmina nie ma możliwości wystąpienia o dalsze dofinasowanie.
Ponadto Gmina realizuje dwa projekty dofinasnowane ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego, w ramach których przyznawane jest dofinansowanie do likwidacji starych źródeł ogrzewania i zmiany na
gazowe (15 umów) lub
węglowe z certyfikatem ekoprojektu (82 dotacje, w tym 65 już podpisanych umów).