W piątek 15 lipca na Rynku w Oświęcimiu
Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita wraz z parlamentarzystami z Małopolski Zachodniej wręczyli symboliczne czeki - promesy dofinansowania z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych "Polski Ład". W ramach trzeciej edycji Programu dotacje trafiły do gmin, na terenie których funkcjonowały państwowe gospodarstwa rolne lub rybackie (PGR). Gmina Brzeszcze pozyskała blisko 5 milionów złotych na przebudowę ul. Borowej.
Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu zwiększenie skali inwestycji publicznych przez bezzwrotne dofinansowanie inwestycji realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja.
Trzecia edycja Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych była skierowana do regionów, w których funkcjonowały tzw. PGR - państwowe gospodarstwa rolne lub rybackie. Dedykowany nabór to szansa na rozwój i stymulację rozwoju gospodarczego, a dla mieszkańców podnoszenie jakości życia.
Gmina Brzeszcze pozyskała dofinansowanie na przebudowę i rozbudowę ul. Borowej w Brzeszczach. Inwestycja objemie 1,2-kilometrowy odcinek od od skrzyżowania z ul. Klonową do skrzyżowania z ul. Bór.
Stan techniczny istniejącej jezdni, poboczy oraz odwodnienia jest bardzo zły.Nawierzchnia jezdni ma liczne spękania i ślady napraw. Przebudowa i rozbudowa drogi i elementów z nią związanych w znacznym stopniu przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa jej użytkowników - mieszkańców Boru, gdzie funkcjonowało zlikwidowane państwowe przedsiębiorstwo rybackie.
W ramach realizacji zadania wykonana zostanie nowa konstrukcja jezdni wraz z poboczami. Na całym odcinku przewidziano obustronne okrawężnikowaniejezdni wraz z jednostronnym chodnikiem. Ponadto w ramach zadania przewidziano przebudowę przyległych zjazdów indywidualnych, która będzie polegała na wykonaniu nowej konstrukcji i nawierzchni brukowej z kostki. Zakres prac obejmie również uregulowanie gospodarki wodnej, co wiąże się z budową nowych i rozbudową istniejących odcinków kanalizacji deszczowej.
Inwestycja będzie realizowana w systemie zaprojektuj-buduj, tzn. Wykonawca zobowiązy będzie opracować dokuemtnację i uzyskać wszelkie niezbędne do wykonania robót pozwolenia i uzgodnienia. Zgodnie z regulaminem Programu przetarg, w efekcie którego wyłoniony zostanie wykonawca robót, powienien zostać ogłoszony do 9 miesięcy od daty otrzymania promesy. Planowany termin wykonania zadania to grudzień 2024 roku.
Koszty zadania zostały oszacowane na poziomie ok. 5,1 miliona złotych. Dofinansowanie wynosi 98% - tj. 4.999.960,00 zł.