Uroczystości odbyły się z inicjatywy
Stowarzyszenia na Rzecz Gminy Brzeszcze „Brzost”, które reprezentowała Teresa Jankowska, Wiceprezeska Zarządu Stowarzyszenia, etatowa członkini Zarządu Powiatu w Oświęcimiu oraz członkini Stowarzyszenia "Brzost" Anna Jankowska – Pucka.
Teresa Jankowska przypomniała, że w książce pt. „Kalendarium parafii św. Urbana w Brzeszczach” pod datą 5 września 1939 r. znajduje się zapis, przybliżający wydarzenia wrześniowe: „
W obecności przedstawiciela niemieckich władz wojskowych, ks. proboszcza Zygmunta Boratyńskiego, zastępcy wójta Mieczysława Romanowskiego oraz mieszkańców Brzeszcz pochowano na cmentarzu 11 żołnierzy polskich poległych na Łężniku nad Wisłą dwa dni wcześniej.” W potyczce z Niemcami w nocy z 2 na 3 września polegli: Mojżesz Brenner, Franciszek Dej, Jan Lepiarczyk, Stanisław Michna, Józef Nawrot, Marcin Sula, Alfons Szweda vel Schweda, Teodor Stepaniuk, Dawid Węgielnik, Jan Wyroba, Grzegorz Zemga.
Krzyż, symbolicznie przypominający o wydarzeniach sprzed kilkudziesięciu lat, postawiono na Łężniku we wrześniu 2009 roku, w 70-rocznicę walk. Inicjatorem uczczenia pamięci o poległych był profesor prof. Kazimierz Bielenin, historyk, archeolog, pedagog, Honorowy Obywatel Gminy Brzeszcze. Relację z tego upamiętnienia przedstawiono w październikowym numerze „Odgłosów Brzeszcz” z 2009 roku (
KLIKNIJ).
Prof. Kazimierz Bielenin jest
patronem Powiatowego Zespołu nr 6 Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Brzeszczach. Stąd też w uroczystościach nie mogło zabraknąć delegacji uczniów z PZ nr 6 oraz dyrektor szkoły Doroty Klimczak.