Od poniedziałku 1 lutego rusza elektroniczny nabór wniosków w programie Rodzina 500+. Od tego roku prawo do świadczenia „500+” będzie ustalane na okres od 1 czerwca do 31 maja roku następnego. Nabór wniosków drogą tradycyjną ruszy od 1 kwietnia. Środki z programu mogą być przeznaczone na zaspokajanie bieżących potrzeb rodzin, ale także na cele edukacyjne: zakup przyborów szkolnych i książek, sfinansowanie zajęć dodatkowych, czy też rozwijanie zainteresowań dzieci.
Obecnie wnioski można składać na trzy sposoby: za pośrednictwem bankowości elektronicznej,
portalu Empatia oraz
PUE ZUS. Złożenie wniosku drogą tradycyjną, czyli w urzędach (OPS) i za pośrednictwem poczty, będzie możliwe od 1 kwietnia 2021 roku.
Terminy wypłat świadczenia „500+”
W przypadku kompletnie i prawidłowo wypełnionych wniosków świadczenia będą wypłacane w następujących terminach:
- złożenie wniosku do 30 kwietnia – wypłata świadczenia za czerwiec maksymalnie do 30 czerwca;
- złożenie wniosku od 1 do 31 maja – wypłata przyznanego świadczenia z wyrównaniem od czerwca nie później niż do 31 lipca;
- złożenie wniosku od 1 czerwca do 30 czerwca – wypłata przyznanego świadczenia z wyrównaniem od czerwca nie później niż do 31 sierpnia.
Uwaga!
Tylko złożenie wniosku do końca czerwca 2021 r. gwarantuje wypłatę świadczenia z wyrównaniem od 1 czerwca. Złożenie wniosku później, czyli po 30 czerwca, oznacza, że świadczenie zostanie wypłacone od miesiąca złożenia wniosku.
Zmiany w programie „Rodzina 500+” – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
Jak złożyć wniosek? Komu przysługuje świadczenie? Czy są jakieś inne zmiany w programie poza ustalaniem okresu świadczeniowego oraz terminem składania wniosków? Odpowiedzi na te i inne najczęściej zadawane pytania można znaleźć na
stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej - KLIKNIJ