Burmistrz Radosław Szot oraz przedstawiciele Rady Miejskiej w Brzeszczach wzięli udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Kwiaty i znicze złożono przy grobach żołnierzy wyklętych na cmentarzu w Jawiszowicach, m.in. przy grobie Jana Wawrzyczka - pułkownika WP, dowódcy Oddziału AK "Sosieńki" oraz przy pomniku w Jawiszowicach-Kółku.
Uroczystość upamiętniającą bohaterów podziemia niepodległościowego rozpoczęła się od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy na grobach żołnierzy wyklętych na cmentarzu w Jawiszowicach. Następnie w kościele p. w. św. Marcina została odprawiona uroczysta msza święta, po której zebrani przemaszerowali pod pomnik w Jawiszowicach-Kółku, gdzie zapalono znicze i złożono kwiaty.
W ramach obchodów zaplanowano także wykład historyka Marcina Dziubka pn. "Sosienki - lokalni bohaterowie - OSP Jawiszowice".
Organizatorem obchodów było Towarzystwo Inicjatyw Lokalnych (TIL) "Libero" w Brzeszczach. Wydarzenie objęła Patronatem Honorowym Iwona Gibas, Członkini Zarządu Województwa Małopolskiego.
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej.
Data ta jest nieprzypadkowa – 1 marca 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.
Ustanowienie w 2011 r. 1 marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” stanowi potwierdzenie przez wolną, demokratyczną Rzeczpospolitą roli, jaką odegrali oni na drodze do odzyskania przez Polskę niepodległości.
Ustawa z dnia 3 lutego 2011 r. o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” - KLIKNIJ
źródło:
www.prezydent.pl