Uczniowie ZSP nr 4 – Gimnazjum nr 1 w Brzeszczach wzięli udział w projekcie „Misja Przyroda – Zielone Szkoły w Parkach Narodowych”. Projekt jest realizowany przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, a został sfinansowany ze środków pochodzących z Islandii, Lichtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG. Ze środków funduszu oprócz wycieczki pokryte zostały również koszty szkolenia nauczycieli, wynagrodzeń nauczycieli, zakup materiałów niezbędnych do realizacji projektu, a także ubezpieczenia uczestników wyjazdu.
„Misja Przyroda" to cykl zajęć przyrodniczych dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, którego celem było budowanie wśród młodzieży świadomości i poczucia odpowiedzialności za środowisko przyrodnicze własnego regionu i kraju. W ramach zajęć uczniowie poznawali walory przyrodnicze wybranego Parku Narodowego i jego najbliższej okolicy.
Realizacja programu odbywała się w trzech etapach:
-
I etap - zajęcia pozalekcyjne przygotowujące do wyjazdu;
-
II etap – wycieczka edukacyjna na zasadach zielonej szkoły w parku narodowym, w czasie której uczestnicy poznawali przyrodę poprzez przygodę, wcielali się w rolę reporterów, badaczy i zamieszczali swoje spostrzeżenia na specjalnie dedykowanym profilu Misja Przyroda na Facebooku;
-
III etap - wykonanie pracy konkursowej w formie Questingu.
Z ramienia szkoły koordynatorem projektu była Małgorzata Szlagór i Urszula Nocoń, z gminy z kolei Agnieszka Korczyk, a opiekę nad uczniami w czasie wyjazdu sprawowały panie: Renata Zemlik, Bożena Sajdak i Wiesława Małecka.
W poniedziałek 19 października gimnazjaliści wyruszyli na pięciodniową wyprawę w góry do Gorczańskiego Parku Narodowego. Po około dwóch godzinach jazdy dotarli do Dyrekcji Parku Narodowego w Porębie Wielkiej. Grupę z Brzeszcz powitała pani Ewa Strauchmann, która w czasie spotkania opowiadała o historii i walorach Gorczańskiego PN. Podczas wycieczki uczniowie każdego dnia zwiedzali inne okoliczne atrakcje turystyczne, między innymi mieli okazję zobaczyć: „Dolinę potoku Turbacz”, park dworski
hr. Wodzickich, Górę Chabówkę, a także Rabkę Zdrój i Mszanę Dolną. Podczas pobytu znalazł się też czas na interesujące warsztaty dla uczniów o tematyce przyrodniczej, oglądanie filmów o Gorczańskim Parku Narodowym, a także na chwilę relaksu w czasie palenia ogniska.