W ramach realizowanego od połowy ubiegłego roku projektu
"Eko-Brzeszcze. Funkcjonowanie punktu ekodoradztwa w Gminie Brzeszcze" na budynku Urzędu Gminy
zamontowano czujnik jakości powietrza wraz z tablicą wyświetlającą wyniki pomiarów, a Wydział Środowiska otrzymał kamerę termowizyjną. Dzięki zakupowi pomoc i doradztwo udzielane mieszkańcom zyska nowy wymiar, skuteczniej wspierając w podjęciu decyzji o modernizacji energetycznej domów oraz wymianie źródeł ogrzewania.
Kamera termowizyjną ułatwia identyfikację konieczności prowadzenia działań termomodernizacyjnych. Kamera cieplna działa na zasadzie rejestrowania promieniowania podczerwonego, które emitowane jest przez wszystkie obiekty w zależności od ich temperatury. Dzięki temu możliwe jest tworzenie obrazów termicznych, które poprzez różne kolory ukazują różnice temperatur na powierzchni obiektów.
Jest skutecznym narzędziem edukacji w zakresie podnoszenia świadomości potrzeby przeprowadzania termomodernizacji domów. Kamera umożliwia m.in. ocenę jakości izolacji cieplnej budynków oraz lokalizację tzw. "mostków cieplnych" - miejsc, którymi ciepło "ucieka" z budynku.
Zapobieganie utracie ciepła z budynku pomaga ograniczać straty ciepła, a co za tym idzie obniża koszty ogrzewania budynku.
Razem z kamerą zakupione zostało również oprogramowanie umożliwiające wykonywanie prostych raportów i analiz. Mieszkańcy korzystający z porad ekodrodczyni otrzymują kompleksową informację.
