W związku ze stanem zagrożenia epidemicznego Gmina Brzeszcze oferuje swoim mieszkańcom bezpłatną, fachową pomoc psychologiczną. Mogą z niej skorzystać osoby, które w sytuacji zagrożenia COVID-19 potrzebują wsparcia - pracownicy służby zdrowia, chorzy, osoby objęte kwarantanną lub będące pod nadzorem epidemiologicznym, ich rodziny i wszyscy, którzy przeżywają silny lęk, obniżenie nastroju lub kryzys emocjonalny.
Codziennie w godzinach 10:00-12:00 oraz 18:00-20:00 pod numerem telefonu 502-680-765 można uzyskać pomoc psychologiczną, związaną z przeżywanymi w obecnym czasie trudnościami. Specjalistyczną obsługę linii prowadzą psychologowie z Punktu Konsultacyjno – Terapeutycznego w Brzeszczach.
Punkt Konsultacyjno-Terapeutyczny rozpoczął swoją działalność 1 października 1997 roku. Został on utworzony w odpowiedzi na potrzeby dotyczące pomocy młodym ludziom, którzy w tym czasie zaczęli często sięgać po różnego rodzaju środki psychoaktywne, w tym po środki odurzające. Używanie tych specyfików spowodowało nawet śmierć kilku młodych mieszkańców Brzeszcz.
Ówczesny Burmistrz Brzeszcz, Piotr Złotek, przychylił się do inicjatywy psychologów, pedagogów oraz Pełnomocnika Burmistrza ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, których celem było stworzenie miejsca, w którym mogłyby być prowadzone zajęcia terapeutyczne, profilaktyczne oraz udzielana szeroko rozumiana pomoc psychologiczna dla młodzieży z tego typu problemami. Z czasem oferta Punktu została rozszerzona o pomoc terapeutyczną i prawną dla członków rodzin osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków, w tym dla ofiar przemocy domowej.
Od 2015 roku w ramach pracy Punktu realizowany jest program profilaktyczny „Rodzina jest najważniejsza”, którego celem jest wsparcie terapeutyczne i psychologiczne rodzin zagrożonych dysfunkcjonalnym sposobem funkcjonowania, m.in. z powodu nadużywania alkoholu przez jednego z członków rodziny.
Do pracy w Punkcie przez okres ponad 20 lat pozyskiwano głównie psychologów specjalizujących się w terapii dzieci, terapii rodzin oraz terapii uzależnień.
Siedziba Punktu początkowo mieściła się w budynku Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Mickiewicza, następnie przez okres 15 lat pomieszczenia Punktu znajdowały się w budynku tzw. „Starej Gminy” przy ul. Kosynierów. Od marca 2019 roku siedzibą Punktu Konsultacyjno-Terapeutycznego jest drugie piętro budynku tzw. „Willi” przy ul. Ofiar Oświęcimia 39.
Aktualnie w Punkcie prowadzona jest terapia dzieci i młodzieży z rodzin z problemem alkoholowym, terapia dorosłych członków rodzin osób uzależnionych, w tym ofiar przemocy domowej.
Pomocą terapeutyczną i psychologiczną objęte są również dzieci i młodzież, które przejawiają zaburzenia w funkcjonowaniu emocjonalnym i społecznym z powodu nadużywania środków psychoaktywnych oraz w związku z uzależnieniem od Internetu czy telefonu. Dzieci te w razie potrzeby są konsultowane i ewentualnie leczone psychiatrycznie w ramach nieodpłatnych wizyt u lekarza specjalisty psychiatry dzieci i młodzieży, które to finansowane są przez Gminę Brzeszcze.
Placówka oferuje ponadto wsparcie terapeutyczne i psychologiczne dla rodziców młodzieży uzależnionej, nadużywającej środków psychoaktywnych oraz przejawiającej problemy w funkcjonowaniu emocjonalnym i społecznym.
Z dziećmi, u których występują różnego rodzaju dysfunkcje, np. nadpobudliwość, mogące w przyszłości być przyczyną sięgania po środki psychoaktywne, pracuje psycholog – terapeuta dzieci i młodzieży z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Z kolei rodziny, w których z powodu uzależnienia występują zaburzenia w relacjach, problemy w komunikowaniu swoich potrzeb i uczuć, objęte są terapią rodzinną prowadzoną przez terapeutę rodzin. Zadaniem Punktu jest bowiem kompleksowa pomoc psychologiczna i terapeutyczna dla wszystkich członków rodzin, u których występują dysfunkcje prowadzące do uzależnień, wpływających w destrukcyjny sposób na funkcjonowanie całej rodziny.
Kontakt:
Budynek tzw. "Willi"
ul. Ofiar Oświęcimia 31, Brzeszcze
tel. 502-680-765