W skład delegacji francuskiej weszli przedstawiciele gminy Oignies: pan Patrick Callot , Wicemer do spraw kulturalnych i współpracy międzynarodowej, Prezes Stowarzyszenia France-Pologne Oignies-Ostricourt oraz pani Bernadette Kolorz, Radna Gminy delegowana do spraw wymian i kultury, a także przedstawiciele Stowarzyszenia France-Pologne Oignies-Ostricourt: pani Marilyne Szewzczyk, członkini Stowarzyszenia, nauczycielka języka polskiego w szkołach francuskich; pan Christian Miodek, członek zarządu Stowarzyszenia oraz pan Edmond Gogolewski, wiceprezes Stowarzyszenia. ds. kulturalnych.
Program wizyty obejmował prezentację Gminy w kilku obszarach, w tym oświata i edukacja, walory przyrodnicze i krajobrazowe, historia i dziedzictwo lokalne, działalność kulturalna, aktywność instytucji i organizacji w zakresie sportu i rekreacji.
Wizyta rozpoczęła się od spotkania z Burmistrzem Radosławem Szotem oraz Zastępcą Burmistrza Łukaszem Kobieluszem, podczas którego rozmawiano o podobieństwach obu górniczych gmin i przedstawiono wstępną wizję współpracy, w tym w szczególności możliwości organizacji wymian młodzieży szkolnej, wspólnej organizacji wydarzeń sportowych i kulturalnych. W spotkaniu uczestniczyła także Sekretarz Gminy Magdalena Maj oraz Skarbnik Renata Dudziak.
Poznawanie Gminy Brzeszcze rozpoczęło się od spaceru po Nazieleńcach. Gości oprowadzał i o obszarze chronionym Natura 2000 opowiadał Sebastian Siwiec, naczelnik Wydziału Środowiska Urzędu Gminy oraz członek brzeszczańskiego Stowarzyszenia Ekologicznego BIOS.
We wtorek odbyło się spotkanie z przedstawicielami Rady Miejskiej w Brzeszczach, reprezentowanymi przez Wiceprzewodniczącego Rady Marka Gancarczyka, Przewodniczącego Komisji Skarbu Jacka Wawro oraz przedstawicielkę klubu „Wspólnota Samorządowa” radną Danutę Sochę. Podczas spotkania rozmawiano m.in. o kwestiach przemian gospodarczych i społecznych związanych z zamknięciem kopalni w Oignies oraz rewitalizacji obiektów pokopalnianych, rozwoju sportu i utrzymaniu gminnych obiektów sportowych, możliwościach organizacji wymian międzyszkolnych.
Członkowie delegacji mieli okazję poznać zakres działalności i ofertę Ośrodka Kultury w Brzeszczach. Spotkanie uświetniły występy Zespołów „Iskierki” oraz „Iskierkowa Familia”, które spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem gości. W jawiszowickiej sołtysówce goście spotkali się z przedstawicielkami Koła Gospodyń Wiejskich, które oprowadziły po izbie tradycji, opowiedziały o działalności koła, a także przygotowały poczęstunek – tradycyjne pierogi i gołąbki. O tradycjach i dziedzictwie obszaru opowiadały także przedstawicielki Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Dolina Soły”, które na ręce gości przekazały m.in. książki kulinarne z lokalnymi potrawami.
Program obejmował także zwiedzanie zabytkowego kościoła pw. św. Marcina w Jawiszowicach, o historii którego opowiadała przewodniczka pani Maria Jabłońska. W spotkaniu w Jawiszowicach uczestniczył Przewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Kolasa oraz sołtys Łukasz Korczyk.
W ramach prezentacji historii obszaru goście zwiedzili miejsca pamięci – tereny byłych podobozów będące pod opieką Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci KL Auschwitz-Birkenau : Bór/Budy oraz łaźnię i zabytkową latarnię w Parku Miejskim przy ul. Dworcowej.
W środę delegacja udała się do Przecieszyna, gdzie zwiedzono wyremontowane budynki szkolne oraz miało miejsce spotkanie z dyrektorami zespołów szkolno-przedszkolnych, podczas którego wstępnie określono obszary współpracy i propozycje organizacji wymian dzieci i młodzieży szkolnej. Spotkanie uświetniły występy uczniowskie, przygotowane przez wszystkie szkoły z terenu Gminy Brzeszcze.
Podczas spotkania podsumowującego pobyt w Brzeszczach Wicemer Oignies Patrick Callot podziękował za ciekawy i bardzo atrakcyjny program oraz przekazał wstępne zaproszenie dla władz gminy Brzeszcze do rewizyty. Zapewnił o woli współpracy i zadeklarował jak najszybsze podjęcie działań mających na celu podpisanie formalnej umowy partnerskiej. Burmistrz Radosław Szot podtrzymał chęć podjęcia współpracy, potwierdzoną m.in. podczas spotkania z przedstawicielami Rady Miejskiej w Brzeszczach.
Oignies to miasto i gmina w północnej Francji, w departamencie Pas-de-Calais. Gmina liczy ok. 10,5 tys. mieszkańców. W latach 20-tych XX wieku do Pas-de-Calais przybyło kilkadziesiąt tysięcy polskich emigrantów, głównie do pracy w kopalniach. Kopalnię w Oignies uruchomiono w 1933 roku, a zamknięto końcem lat 90-tych XX wieku. Obiekty pokopalniane zostały poddane rewitalizacji, obecnie funkcjonuje tam m.in. muzeum, tworzona jest restauracja. Rekultywacji poddano hałdy, które służą rekreacji i stanowią zielone tereny spacerowe. W 2012 zagłębie węglowe regionu Nord-Pas-de-Calais trafiło na listę światowego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Dzisiaj można w regionie oglądać około 100 miejsc związanych z kulturą górniczą. Przemiany gospodarcze oraz rozwój nowoczesnych technologii w połączeniu z budową dróg i autostrad sprawiło, że obecnie Oignies rozwija się jako centrum logistyczne.
Blisko 35% mieszkańców gminy Oginies ma korzenie polskie, o czym świadczą m.in. liczne polskobrzmiące nazwiska. Prężnie działa polsko-francuskie stowarzyszenie, a także mający kilkudziesięciu członków zespół folklorystyczny „Kalina”. Ponadto od lat 20-tych XX wieku nieprzerwanie działa polska parafia rzymskokatolicka, kiedyś skupiająca polskie ośrodki górnicze znajdujące się na terenie Oignies, Ostricourt, Libercourt, Carvin i Courrieres, a obecnie będąca centrum polonijnym, gdzie kultywowane są wywodzące się z Polski tradycje bożonarodzeniowe, wielkanocne, a także tradycyjne oprawy chrztów i ślubów.