Jubileusz 20-lecia działalności był okazją do spojrzenia na działalność Fundacji, na pasje które realizują jej pracownicy wspólnie z uczestnikami, na historię, która nagromadziła wiele twórczości, pamiątek, odznaczeń i gratulacji. W trakcie uroczystości zorganizowanych w MOKSiR w Chełmku można było podziwiać występ zespołu teatralnego „Żółta ciżemka pt. „Królowa śniegu” oraz koncert zespołu muzycznego „Forrest boys”. Dokonano również otwarcia wystawy pt. „Linoryt, Sztuka i Teatr”- zadania publicznego finansowanego ze środków Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu.
Warsztat Terapii Zajęciowej im. Księdza Kardynała Adama Stefana Sapiehy jest jedną z 35 placówek Fundacji im. Brata Alberta. Rozpoczął swoją działalność 15 grudnia 1999 roku. Początkowo obejmował opieką 30 osób niepełnosprawnych.
Pierwsza filia Warsztatu powstała w Przeciszowie, następne pojawiły się w Jawiszowicach i Oświęcimiu. Obecnie placówka prowadzi terapię dla 100 osób niepełnosprawnych. Ta inicjatywa nie byłaby możliwa bez pomocy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz władz samorządowych całego powiatu oświęcimskiego.
Warsztat Terapii Zajęciowej prowadzi rehabilitację społeczną i zawodową osób niepełnosprawnych. Zajęcia terapeutyczne w WTZ w Chełmku odbywają się w 20 pracowniach, m.in. w pracowniach rzemiosł różnych, gospodarstwa domowego, pracowni ogrodniczo-technicznej, ogrodniczo-dekoracyjnej, rękodzieła artystycznego, krawieckiej, hafciarskiej oraz plastycznej i teatralno-muzycznej. Terapia prowadzona jest od poniedziałku do piątku, a jej uczestnicy mają zapewniony transport na zajęcia.
Jedną z najaktywniejszych inicjatyw są zespoły teatralne, m.in. „Żółta ciżemka”, ”Dworzanie”, ”Lejdis”, które swoją rozpoznawalność zawdzięcza osiągnięciom, często docenianym na najróżniejszych eliminacjach i przeglądach artystycznych, jak również zespół muzyczny „Forest Boys”.
Rehabilitacja społeczna i integracja ze środowiskiem osób zdrowych to bardzo istotny oraz nieodzowny element terapii. Dzięki współpracy z wieloma szkołami, ośrodkami kultury oraz organizacjami pozarządowymi WTZ ma okazję zbliżyć podopiecznych do różnych osób. Wyjazdy integracyjne, wycieczki, spotkania plenerowe oraz coroczne pielgrzymki osób niepełnosprawnych to tylko niektóre z inicjatyw, których organizacji podejmuje się Fundacja im. Brata Alberta oraz prowadzone przez nią Warsztaty Terapii Zajęciowej.
/tekst i zdjęcia:
Fundacja im. Brata Alberta Warsztat Terapii Zajęciowej w Chełmku/ - Facebook