Zgodnie z decyzją premiera Mateusza Morawieckiego, przedstawioną podczas popołudniowej konferencji w dn. 30 października, w dniach od 31 października do 2 listopada cmentarze będą zamknięte. Premier skierował do seniorów "mocne dyspozycje", by co najmniej przez najbliższe dwa tygodnie pozostali w domu, w ogóle nie wychodząc na zewnątrz.
(grafika: w dniach 31 października do 2 listopada cmenatze będą zamknięte, nie dotyczy uroczystości pogrzebowych)
Dotychczas wprowadzone obostrzenia i zakazy, w tym dla gastronomii, rekreacji i sportu, edukacji, praktyk religijnych zostają utrzymane -
czytaj więcej KLIKNIJ.
W kościołach utrzymany zostaje limit 1 osoby na 7 metrów kwadratowych.
Uczniowie klas 4-8 szkół podstawowych oraz uczniowie szkół ponadpodstowowych nadal będą uczyć się zdalnie.
(grafika: aktualnie obowiązujące zasady bezpieczeństwa, w podziale na 3 obszary: edukacja, kultura i sport; gospodarka; życie społeczne)
Premier skierował apel do seniorów, w szczególności osób po 70 roku życia, by całkowicie ograniczyli mobilność i podczas dwóch najbliższych tygodni w ogóle nie wychodzili z domów.
Z myślą o seniorach powstał
Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. Lokalne ośrodki pomocy społecznej przy wsparciu wolontariuszy dostarczą niezbędne produkty do domu seniora. W ten sposób osoba starsza może ograniczyć konieczność wychodzenia na zewnątrz.
Jak wygląda mechanizm udzielania pomocy w ramach programu Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów?
Krok 1. Osoba starsza w wieku 70 lat i więcej, która zdecyduje się pozostać w domu w związku z utrzymującym się stanem epidemii dzwoni na ogólnopolską infolinię -
- numer telefonu
22 505 11 11
Krok 2. Osoba przyjmująca zgłoszenie przekazuje prośbę o pomoc do ośrodka pomocy społecznej w danej gminie przez system Centralnej Aplikacji Statystycznej.
Krok 3. Pracownik ośrodka pomocy społecznej kontaktuje się telefonicznie z seniorem, weryfikuje zgłoszenie i ustala usługę wsparcia, która ma polegać w szczególności na dostarczeniu zakupów, zgodnie ze wskazanym zakresem, obejmujących artykuły podstawowej potrzeby, w tym artykuły spożywcze, środki higieny osobistej.
Krok 4. Koszty zakupów pokrywa Senior
Szczegółowe informacje o Programie zamieszczono na stronie www.wspierajseniora.pl - KLIKNIJ
(grafika: napis "Seniorze! Masz więcej niż 70 lat i potrzebujesz wsparci? Zadzwoń na specjalną infolinię 22 505 11 11" ; w tel starsza kobieta wybierająca trzymająca w dłoniach telefon komórkowy)
Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 21 629 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. To najwyższy bilans od początku epidemii w Polsce. 30 października po raz pierwszy liczba aktywnych przypadków przekroczyła 200 tysięcy i obecnie wynosi 200 759.
Aktualna sytuacja epidemiczna na terenie Powiatu Oświęcimskiego - dane Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej - KLIKNIJ
30 października 2020 - stan na godzinę 8:00
- ogółem 1289 osoby zakażone, w tym 723 aktywne przypadki, 534 ozdrowieńców, 32 zgony
- liczba osób zakażonych aktywnych - 723, w tym: 660 izolacja domowa, 60 hospitalizacja, 3 izolatorium
- liczba osób przebywających na kwarantannie - 2751 osób
Podział na gminy:
Podział na gminy:
hospitalizacja- 60 osób
Gm. Brzeszcze-3
Gm. Chełmek -8
Gm. Kęty-12
Gm. Osiek- 2
Gm. Oświęcim-11
Miasto Oświęcim-18
Gm. Polanka Wielka -1
Gm. Przeciszów -2
Gm. Zator-3
Izolacja domowa- 660 osób
Gm. Brzeszcze-43
Gm. Chełmek-70
Gm. Kęty -85
Gm. Osiek- 59
Gm. Oświęcim -147
Miasto Oświęcim-141
Gm. Polanka Wielka -40
Gm. Przeciszów-17
Gm Zator-58
izolatorium- 3 osoby