Z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego wszystkim pracownikom samorządowym, radnym, sołtysom i radom sołeckim, przewodniczącym i członkom zarządów samorządów osiedlowych składamy najserdeczniejsze życzenia i podziękowania za pracę dla dobra lokalnych społeczności. Życzymy wytrwałości, satysfakcji i sukcesów w realizacji zadań.
Dzień Samorządu Terytorialnego przypada 27 maja. Został ustanowiony w rocznicę pierwszych demokratycznych wyborów samorządowych z 1990 roku. O ustanowieniu tego święta zdecydował 29 czerwca 2000 roku Sejm w specjalnej uchwale na 10-lecie odrodzenia polskiego samorządu terytorialnego.
Zasada samorządności należy do naczelnych zasad ustrojowych państwa polskiego. Samorządowi terytorialnemu jest poświęcony przede wszystkim rozdział VII Konstytucji RP. Zgodnie z Konstytucją samorząd terytorialny wykonuje zadania publiczne nie zastrzeżone przez Konstytucję lub ustawy dla organów innych władz publicznych.
W dniu 1 stycznia 1999 roku wprowadzono w Polsce nowy podział administracyjny. Obowiązujący od 1975 roku dwustopniowy podział administracyjny zastąpiono podziałem trójstopniowym, w którego skład wchodzą województwa, powiaty i gminy. Nowy podział administracyjny, od chwili jego wprowadzenia w 1999 roku, uległ niewielkim modyfikacjom.
Według stanu na 1 stycznia 2023 r. podział administracyjny Polski obejmował:
- 16 województw,
- 314 powiatów i 66 miast na prawach powiatu,
- 2477 gmin (w tym 302 gminy miejskie, 677 gmin miejsko-wiejskich i 1498 gmin wiejskich).
źródło:
Główny Urząd Statystyczny