14 listopada przypada Dzień Czystego Powietrza. Obchodzone od 2005 roku święto, ustanowione przez
Fundację Ekologiczną ARKA, jest doskonałą okazją do tego, by przypomnieć, że czyste powietrze jest naszym dobrem wspólnym, z którego korzystamy razem - bez względu na miejsce zamieszkania, status społeczny, czy też zasobność portfela. Każdy z nas jest odpowiedzialny za zdrowie swoje, swoich bliskich, mieszkańców regionu. Od naszych codziennych wyborów zależy jakość powietrza, którym oddychamy!
Od 2017 roku w Małopolsce obowiązuje
uchwała antysmogowa - KLIKNIJ, która nakłada obowiązek przestrzegania zapisów związanych z ochroną powietrza zarówno na osoby fizyczne, jak i przedsiębiorców. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa
tylko do końca 2022 roku można do ogrzewania używać tzw. "kopciuchów" - pieców pozaklasowych oraz tych 1 i 2 klasy.
Im mniej czasu pozostało na wymianę ogrzewania, tym częściej mieszkańcy zwracają się do Urzędu Gminy z pytaniami o możliwość pozyskania dofinansowania na przeprowadzenie niezbędnych remontów instalacji oraz zakupu nowych, ekologicznych kotłów.
Oferowane wsparcie dotyczy zarówno doradztwa i pomocy w przygotowani niezbędnych wniosków i dokumentów, ale także pomocy finansowej.
W 2021 roku Gmina Brzeszcze dofinansowała wymianę 146 starych pieców "kopciuchów", udzielając mieszkańcom dotacji w łącznej wysokości 589.515 złotych (w tym 25.000 złotych w ramach wsparcia finansowego Powiatu Oświęcimskiego). W efekcie zmodernizowanych zostało 146 kotłowni, w których zamiast starych węglowych pieców zamontowane zostały: 133 kotły gazowe, 8 kotłów na pellet oraz 5 pomp ciepła.
Ponadto w maju br. Burmistrz Radosław Szot podpisał porozumienie z
Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie , na mocy którego Gmina Brzeszcze przystąpiła do obsługi Programu Priorytetowego "Czyste Powietrze". Mieszkańcy naszej Gminy mogą za pośrednictwem tutejszego Urzędu złożyć wniosek o dotację oraz otrzymać bezpłatną pomoc w zakresie weryfikacji wniosku pod kątem wymagań programu.
Od momentu rozpoczęcia współpracy z WFOŚiGW z takiej formy wsparcia skorzystały
92 osoby, dla których przygotowano wnioski o dotację na łączną kwotę blisko 960 tysiecy złotych.
Mieszkańcy zainteresowani złożeniem wniosku w
Programie "Czyste Powietrze" powinni skontaktować się z pracownikiem Urzędu Gminy w Brzeszczach w celu umówienia spotkania i przygotowania wniosku. Dotacja z programu "Czyste Powietrze" może wynosić do 30 000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania lub nawet 37 000 zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania.
Pomoc finansowa jest udzialana na wymianę źródła ciepła (likwidację starych i nieefektywnych pieców na paliwo stałe oraz montaż nowoczesnych źródeł ciepła, spełniających najwyższe normy), przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku - wymianę okien i drzwi zewnętrznych, docieplenie ścian i stropów, wykonanie niezbędnej dokumentacji (audyt energetyczny, dokumentacja projektowa).
Punkt konsultacyjno-informacyjny programu "Czyste Powietrze" jest czynny we wtorki w godz. 7:00 – 17:00. Więcej informacji można uzyskać pod specjalnym numerem telefonu 32 77 28 508
Przypominamy, że przypadki spalania odpadów, eksploatacji kotłów i kominków niespełniających wymagań uchwały antysmogowej oraz sprzedaży węgla złej jakości można zgłaszać za pomocą aplikacji
Ekointerwencja, uruchomionej przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Formularz jest dostępny zarówno w formie aplikacji mobilnej na telefony komórkowe, jak i na stronie internetowej pod adresem
www,powietrze.malopolska.pl/ekointerwencja