Z danych uzyskanych przez Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Oświęcimiu wynika, że najwięcej osób izolowanych pochodzi z Oświęcimia.
Objęci kwarantanną:
Miasto Oświęcim – 44 os.
Gmina Oświęcim – 6 os.
Gmina Osiek – 2 os.
Gmina Brzeszcze – 5 os.
Gmina Kęty – 16 os.
Gmina Chełmek – 9 os.
Gmina Zator – 6 os.
Gmina Przeciszów – 4 os.
Ministerstwo Zdrowia przypomina, że kwarantanna dotyczy osób zdrowych,
o których wiadomo, że miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem.
Od 15 marca obowiązkową kwarantanną objęte są m.in. wszystkie osoby wracające z zagranicy. Taka osoba przez dwa tygodnie (liczone od chwili ostatniego kontaktu z zakażonym lub dnia powrotu z zagranicy)
ma całkowity zakaz wychodzenia z domu - nawet gdy czuje się dobrze i nie przejawia żadnych objawów choroby. Dotyczy to również wizyt u lekarza, wyjść do sklepu, spacerów w psem. U osoby odbywającej kwarantannę zakazane są również odwiedziny.
Osoby, które poczują się gorzej, szczególnie jeśli pojawi się gorączka, kaszel, problemy z oddychaniem, powinny natychmiast zawiadomić telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub obserwacyjno-zakaźnego szpitala.
W żadnym razie osoby takie nie powinny się kierować się do Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu, który nie posiada oddziału zakaźnego. Zgodnie z poleceniem Wojewody Małopolskiego, od 16 marca pacjenci zarażeni wirusem SARS – CoV-2 z terenu całego województwa małopolskiego trafiają do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Aplikacja "Kwarantanna domowa" - KLIKNIJ
Kwarantanna domowa – to aplikacja, która ułatwia i usprawnia przeprowadzenie obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych.
Program umożliwia potwierdzenie miejsca, w którym przebywasz, podstawową ocenę stanu zdrowia i bezpośrednie zgłoszenie zagrożenia. Ułatwia też zaopatrzenie w najpotrzebniejsze artykuły osobom, które nie mają takiej możliwości samodzielnie.
źródło:
www.powiat.oswiecim.pl
www.gov.pl/koronawirus